Analytici předpovídají prudké oslabení jüanu a pád ekonomiky USA do recese

07:29 | wa pe | Diskuze

Po bitvě je každý generál, říká staré rčení. Co se však prudkého srpnového oslabení jüanu týče, někteří forex stratégové a ekonomové o něm byli přesvědčeni již dávno, než k němu došlo. Nyní stejní analytici předpovídají, že čínskou měnu opět čekají potíže a s ní i akcie a dluhopisy na světových trzích.

Foto: Rob Hurson

Analytik Jim Walker z Asianomics Group Ltd. předpověděl pád jüanu již na konci roku 2013, tedy v době, kdy měnu teprve čekal lednový vrchol a zdánlivě nic nenaznačovalo blížící se potíže. Nyní je přesvědčen, že ekonomika USA míří do recese a výnosy jejich desetiletých státních dluhopisů zamíří dolů k absolutním minimům. Nic dobrého nevěstí evropským bankám Raoul Pal z Global Macro Investor, který očekává pokles jejich akcií o dobrou polovinu. Také Pal se může pochlubit dobrým odhadem, když renminbi nevěřil už od roku 2012.

Oproti tomu John Mauldin z Millenium Wave Advisors radí zaměřit se na nízké ceny ropy, které škrtí rozpočty blízkovýchodních států. Pro již tak neklidný region to znamená nový faktor zvyšující napětí. Zatímco sunnitská Saúdská Arábie tváří v tvář vážným fiskálním obtížím demonstruje ochotu domluvit se na omezení těžby ropy, šíitský Írán se již nemůže dočkat až si vynahradí ušlé příjmy z exportu ropy po nedávném zrušení mezinárodních sankcí. Íránští představitelé, navzdory svému členství v kartelu OPEC, prohlásili, že nebudou respektovat případnou dohodu o zmrazení, či dokonce redukci produkce ropy.

Všichni zmínění analytici letos předpovídají globální ekonomice chmurné vyhlídky a vývoj na akciových trzích jim prozatím dává za pravdu. Investoři od počátku roku ve zvýšené míře vyhledávají investice navázané na zlato, případně státní dluhopisy s nízkou mírou rizika.

 

Hedge fondy útočí na jüan

Ti z investorů, kteří dopředu počítali s prudkým oslabováním renminbi (CNY), si mohli ukrojit z pořádného koláče zisků, který depreciace přinesla největším hedge fondům a dalším institucionálním investorům. Poté co začali s oslabením čínské měny počítat mimo jiných i známí investiční manažeři jako David Tepper z Appaloosa Management a Kyle Bass z Hayman Capital Management se cena sázení na pokles jüanu na trhu s opcemi vyjádřená pomocí tzv. risk reversals více jak zdvojnásobila.

Podle Walkera by měla čínská vláda povolit jednorázové oslabení jüanu o 10 %, který se prozatím snaží na úkor svých devizových rezerv držet v pozvolném poklesu. Toto mírné oslabování dává soukromým investorům šanci vyvést v předstihu kapitál ze země do zahraničí. Prozatím se zdá, že čínská centrální banka se skokovým oslabením nepočítá, její představitelé uvedli, že pro něj v současnosti není důvod. Jüan (CNY) posílil od svého lednového minima (8.1.) o přibližně 1,1 %.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.