Američtí výrobci léčiv zvedají ceny. Opět

15:44 | A O | Diskuze

„Pokud si myslíte, že cena vašich léků odradí lidi od toho, aby si je koupili, tak snižte ceny.“

Ilustrativní obrázek
Foto: Sherman Geronimo Tan

Tak znělo upřímné varování pro globální farmaceutické giganty ze strany amerického ministra zdravotnictví Alexe Azara.

Podle zprávy investiční banky UBS daly Američané od roku 2012 do roku 2017 téměř dvě třetiny všech peněz, které se celosvětově utratily, na nové léky. 14. června přišla Bluebird Bio s novou genovou terapií na léčbu dědičné poruchy krve, kdy jedna léčba stojí téměř 1,8 milionů dolarů. Krátce předtím švýcarský gigant Novartis nacenil svou genovou terapii spinální svalové atrofie na 2,1 milionů dolarů, čímž se tato terapie stala nejdražší léčbou na světě.

Pobouření nad podobnými zprávami jen zřídkakdy spojuje prezidenta Donalda Trumpa a jeho kritiky ze strany demokratů. Mnozí z nich ale uvítali poslední snahu Trumpovy administrativy donutit výrobce léčiv k tomu, aby v televizních reklamách uvedli ceny svých léčiv.

14. června zasadily velké farmaceutické firmy protiúder. Amgen, Merck a Eli Lilly zažalovaly ministra Azara (který dříve pro Eli Lilly pracoval) a celé ministerstvo, aby toto pravidlo zablokoval. Tvrdí, že kupující zřídkakdy platí plnou cenu, protože pojišťovny a další prostředníci si vybojují značné (a často tajné) slevy.

Přijít na to, jak ziskoví jsou výrobci léčiv, není snadné. Jejich čistá marže ve výši 11 %, menší než u restaurací a pětinová oproti železniční dopravě, se nezdá nijak vydřidušská. Nicméně více vypovídající obrázek získáte, když odečtete náklady na úroky, nájemné a hlavně na výzkum a vývoj – investici, která se odepisuje v čase. Podle nedávné studie Aswatha Damodarana z fakulty Stern School of Business na Newyorské univerzitě jsou pak marže výrobců léčiv 24 %, tj. vyšší než u většiny ostatních sektorů.

Výrobci léčiv přichází s odpovědí, že výnosy z investic z výzkumu a vývoje nejsou už tak dobré, jak bývaly. Na nalezení molekul, které se budou prodávat, musí totiž vynakládat čím dál více. Alternativou je utratit obrovskou sumu za převzetí biotechnologických firem, které už tyto molekuly našly. 17. června Pfizeroznámil, že zaplatí 11,4 mld. USD za Array BioPharmu, která vyvíjí terapie na rakovinu. V dubnu schválil Bristol-Myers převzetí Celgene za 74 mld. USD.

Ať už je pravda o výnosech farmaceutických firem jakákoliv, tyto výnosy by mohly být ještě šťavnatější. Přestože se v minulých čtyřech letech výdaje pacientů a soukromých pojišťoven sotva pohnuly, výroční zpráva poradenské firmy PwC z 20. června předvídá, že znovu porostou. Většina tohoto nárůstu bude právě následkem vyšších cen.

Peter Bach z renomované nemocnice specializující se na léčbu rakoviny Memorial Sloan Kettering se domnívá, že milionové cenovky jsou neospravedlnitelné. Novartis si podle něj vybral pouze takové zdravotně-ekonomické studie, které jeho cenovku podporují. V roce 2012 jeho nemocnice odmítla nabízet pacientům nové léky na léčbu rakoviny od Sanogi poté, co analýza odhalila, že vyšší cena těchto léků není vyvážena lepšími výsledky. Tato francouzská firma je nakonec snížila – ostatně tak, jak radil ministr Azar.

 

Zdroj: The Economist 

Zdroj:patria.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Čechy stojí zdraví stále více

Ilustrativní obrázek

Každý třetí obyvatel České republiky v průběhu svého života onemocní rakovinou.

Ilustrativní obrázek

Pfizer s Mylan údajně plánují založit novou společnost v oblasti generických léků

Ilustrativní obrázek

Dva pohledy na výdaje na zdraví

Ilustrativní obrázek

Vznikla nová koalice pro realizaci velkých IT projektů v českém zdravotnictví

Ilustrativní obrázek

IBM a ERGO Aktiv pomáhají lidem po mrtviciČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na začátku obchodního dne ztrácí

Ilustrativní obrázek

V Asii se obchodovalo smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.