Americký trh práce zůstává stabilní, Sentix ukazuje na růst důvěry investorů

08:40 | Redakce W4T | Diskuze

Za pozornost dnes stojí ranní statistika průmyslové výroby v Německu. Ta ukázala na meziměsíční propad i zpomalení meziroční dynamiky. Český zahraniční obchod uzavře druhé čtvrtletí s nižším přebytkem než vloni.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Americký trh práce zůstává stabilní

Nejzajímavější statistiky dneška byly již zveřejněny, a tak se pozornost trhu bude ubírat spíše na geopolitické události. Dnes v noci již vstoupily v platnost obnovené americké sankce směrem k Iránu, které omezují obchodování dolarů i cenných kovů.

Odpoledne bude zveřejněna měsíční statistika počtu volných pracovních pozic na americkém trhu práce, která by podle očekávání měla v červnu ukázat mírný pokles.

Sentix ukazuje na růst důvěry investorů

Německému zahraničnímu obchodu se stále daří. Bilance zahraničního obchodu sice meziročně mírně poklesla, důvodem je ale růst dovozů, které ukazují na vyšší investiční aktivitu. Průmyslová výroba za červen zaznamenala meziměsíční propad, na který ukazovaly již včera zveřejněné statistiky továrních objednávek. Také její meziroční dynamika mírně zpomalila. Důvodem je korekce velice silného růstu, který jsme pozorovali v květnu.

Předstihový ukazatel z eurozóny Sentix za srpen ukazuje na růst důvěry v investorů. Oproti červenci se zvýšila jak složka hodnocení současné situace, tak především složka očekávání. Index Sentix tak navazuje na další indikátory důvěry z jednotlivých sektorů, zveřejněných na konci měsíce. Podle ekonomů SG tyto předstihové indikátory ukazují na růst reálného HDP v Q3 16 o 0,6 % mezičtvrtletně.

Zahraniční obchod skončil v červnu nižším přebytkem

Zahraniční obchod uzavře druhé čtvrtletí přebytkem nižším o téměř 4 mld. CZK než loni. Důvodem je rychlejší růst dovozů a nižší dynamika vývozů. Zahraniční obchod tak pokračuje v trendu, který pozorujeme od začátku roku.

Domácí statistiky korunu nepodpořily

Z celého regionu byla včerejší pozornost upřena na tuzemské měsíční statistiky. Ty potvrdily dobrou kondici českého průmyslu, zklamaly ale ohledně vývoje maloobchodního prodeje. Koruna tak dostala smíšený signál. Na jednu stranu česká ekonomika šlape. Přestože již delší dobu naráží na své limity, přidala v druhém čtvrtletí podle našeho odhadu 0,7 % q/q. Na druhou stranu dynamika maloobchodních tržeb zpomaluje, což se může odrazit v nižším přírůstku domácí spotřeby do celkového růstu. Česká měna na zveřejněnou statistiku nereagovala a celý den oscilovala v rozptylu 5 haléřů okolo 25,60 CZK/EUR. 

Ostatní regionální měny žádný domácí impulz nedostaly. Přesto polský zlotý dnes oslabil o 0,2 % na 4,271 PLN/EUR, pohyby forintu byly zanedbatelné okolo 320,13 HUF/EUR.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 20.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.5.2020

Ilustrativní obrázek

Shrnutí nové makroekonomické prognózy České národní bankyČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek obchodoval smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy uzavírají středeční seanci růstem

Ilustrativní obrázek

Frankfurt posiluje

Ilustrativní obrázek

Americké akcie končí vysoko, růsty táhly banky a průmysl, S&P 500 nakonec těsně pod 3000 body

Ilustrativní obrázek

Sanofi prodá svůj dlouhodobý podíl ve společnosti Regeneron v hodnotě přibližně 13 mld. USD

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.