Americký trh práce vykáže silnou pozici

08:44 | fa ra | Diskuze

Společná evropská měna celý týden postupně získávala, až se kurz během čtvrtka dostal nad hodnotu 1.095 USD/EUR. Pátek byl ve znamení vracení týdenních zisků a euro oslabilo.

Foto: Gerd AltmannObchodování na počátku minulého týdne bylo poklidné. Čekalo se totiž na výsledek dvoudenního jednání americké centrální banky. Podle očekávání nedošlo k žádným změnám, co se týče měnových nástrojů. Odehrály se změny pouze na komunikační úrovni. Prohlášení FOMC bylo o něco více holubičí než se očekávalo, ale hlavní změnou bylo odstranění hodnocení rizik jako vyrovnaných bez dalšího nového hodnocení. V současné době tak FOMC pozorně monitoruje globální ekonomický a finanční vývoj a vyhodnocuje jejich dopady na vývoj amerického trhu práce a inflace s důsledky pro budoucí vývoj.

Nová terminologie prohlášení je dostatečné flexibilní, aby dovolovala zvýšení sazeb v březnu. Na druhou stranu do březnového jednání přijdou ještě dvě sady měsíčních dat z domácí ekonomiky. Minulý pátek to už byl asi nejvíce sledovaný údaj HDP, které ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 0,7 % q/q anualizovaně (trh 0,8 %, SG 0,5 %). Soukromá spotřeba stoupla dokonce o 2,2 % q/q (trh 1,8 %, SG 1,5 %). Dynamika deflátoru HDP i soukromé spotřeby potvrdila očekávání trhu na 0,8 % q/q, respektive 1,2 % q/q.

Hned na úvod týdne budou tato data doplněna o osobní příjmy a výdaje, ale především o velmi sledovaný údaj deflátoru spotřeby (vč. jádrového údaje), který FEDu slouží jako vodítko pro určování spotřebitelské inflace. Celkový index by mqěl zrychlit na 0,6 % y/y a jádrový setrvat na 1,3 % y/y. Ve středu bude zveřejněn ADP report o trhu práce, který je tradičním vodítkem před zveřejněním počtu nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, jehož se dočkáme v pátek. Podle ekonomů SG by měl počet nově vytvořených míst vykázat velmi solidních 245 tis., což je o dost více než konsensus trhu. Nezaměstnanost by měla dále poklesnout na 4,9 % při růstu participace na trhu práce o 0,1 pb (na 62,7 %) a růstu průměrných hodinových výdělků o 0,4 % m/m. Fed by tedy z domácí ekonomiky měl dostat pouze dobré zprávy.

Na starém kontinentu události nedosahovaly významnosti očekávání výsledku FEDu, avšak bylo také zveřejněno několik důležitých údajů. Odhady lednové inflace v eurozóně na úrovni 0,4 % y/y byly potvrzeny. Jádrová inflace v lednu vzrostla o 1 % y/y, což koresponduje s údaji zveřejněnými v Německu, kde inflace v lednu byla 0,5 % y/y a v harmonizovaném vyjádření 0,4 % y/y. Evropské indikátory důvěry podle Evropské komise zaznamenaly zhoršení, což také do jisté míry odráží obrázek v Německu, kde si IFO indexy pohoršily. Ve Francii byl představen předběžný výsledek HDP za čtvrté čtvrtletí, které vzrostlo o 0,2 % q/q a 1,3 % y/y. HDP ve Španělsku se zvýšil dokonce o 0,8 % q/q, což dává 3,5 % meziročně.

Tento týden bude ve srovnání s USA v Evropě zveřejněno pouze několik málo čísel, která navíc nebudou příliš zajímavá. Trhy se proto zaměří na spekulace ohledně dalších kroků ECB v březnu ve světle zavedení negativních sazeb v Japonsku. Prezident ECB Draghi by k tomu počátkem týden mohl dodat nějaký komentář. Dalším cílem tedy také budou politické události v Evropě, kde ve Španělsku stále trvá povolební pat, v Portugalsku se projednává rozpočet a v Řecku penzijní reforma.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.