Americký průmysl slibuje solidní výsledek

08:32 | fa ra | Diskuze

Průmysl ve Spojených státech by měl díky vyšší produkci elektřiny i tovární výroby vykázat solidní výsledek. Oproti tomu inflační data v eurozóně nepotěší mírnou revizí směrem dolů. V regionu nás čeká pouze pravidelný set dat z polského trhu práce.  

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Inflace v eurozóně bude revidována směrem dolů

Průmyslová produkce ve Spojených státech by dnes měla vykázat solidní výsledek. Naznačuje to jak již zveřejněný ISM z oblasti průmyslu (růst z listopadových 63,9 bodu na prosincových 65,8 bodu), tak i vývoj produkce v energetickém sektoru. Prosincová průmyslová výroba by si tak podle našeho odhadu měla na své konto připsat 0,6 % m/m.

V eurozóně budou zveřejněny finální výsledky prosincové inflace. Celková inflace bude podle ekonomů SG revidována o jednu desetinu směrem dolů na úroveň 1,3 % y/y. Jádrová inflace bude zřejmě potvrzena na 0,9 % y/y. Na úrovně kolem 1,4–1,5 % se jádrová inflace dostane až ke konci letošního roku.

Euro koriguje své zisky

Společná evropská měna se stále drží na velmi silných úrovních, přestože během včerejšího obchodování mírně ztrácela (0,4 % na 1,222 USD/EUR). Na tyto úrovně se euro vyhouplo po zveřejnění zápisu z posledního zasedání ECB. Ten posílil naděje, že se program QE pomalu blíží ke konci. Z toho by měla společná evropská měna těžit po celý letošní rok. Na konci roku očekáváme kurz na úrovni 1,27 USD/EUR.

Utažený trh práce tlačí polské mzdy nahoru

V regionu dnes budou zveřejněna pouze data z polského trhu práce. Růst mezd pravděpodobně v prosinci dosáhl 6,9 % po listopadových 6,5 %. Ještě výraznější akceleraci očekáváme v prvním čtvrtletí letošního roku. To by společně s rostoucí inflací mělo přimět polskou národní banku, aby ve druhém pololetí letošního roku začala s utahováním měnových podmínek.

Koruna prolomila úroveň 25,50 CZK/EUR 

Kurz koruny vůči euru se včera opět vydal pod úroveň 25,50 CZK/EUR. Na silnější úrovně mu v závěru dne pomohlo vystoupení Vojtěcha Bendy. Ten prohlásil, že mírně vyšší inflační rizika mohou centrální bance umožnit rychlejší zvyšování úrokových sazeb, než s čím počítá současná prognóza. Neutrální sazbu Vojtěch Benda vidí mezi 2,6 – 3,0 %. Koruna si tak během úterního obchodování připsala 0,2 %, když posílila na 25,49 CZK/EUR. Nevyslovení důvěry vládě na kurz koruny žádný vliv nemělo. Dnes ráno domácí měna otevírá na úrovni 25,43 CZK/EUR. 

Včera zveřejněné ceny průmyslových výrobců předčily v prosinci tržní očekávání, když v meziměsíčním srovnání dosáhly 0,3 %. Výrazněji rostly především ceny chemických výrobků, směrem nahoru se však posunuly i ceny kovů a dopravních prostředků. Ceny zemědělských výrobců naopak v meziměsíčním srovnání o 2,4 % propadly a dvoucifernou meziroční dynamiku z minulých měsíců neudržely. I tak ale inflační tlaky v domácí ekonomice zůstávají robustní. To by mělo podle našeho názoru přimět centrální banku, aby v letošním roce zvýšila úrokové sazby celkem čtyřikrát.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Banky z USA zaznamenaly v posledním čtvrtletí rekordní zisky

Ilustrativní obrázek

Americký dolar dnes mírně oslabuje. Investoři vyčkávají na středeční zápis ze zasedání FEDu

Ilustrativní obrázek

Reuters: USA a Čína se blíží k dohodě ohledně firmy ZTE

Ilustrativní obrázek

Ruský parlament schválil zákon o sankcích proti USA

Ilustrativní obrázek

Jestřáb Hampl koruně moc nepomohl

Ilustrativní obrázek

Viceguvernér ČNB: Měli bychom sazby zvyšovat k rovnovážným úrovnímČti více
Ilustrativní obrázek

Hewlett Packard Enterprise reportovala své výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí

Ilustrativní obrázek

Bulharsko by rádo zavedlo euro, podle Evropské komise však neplní potřebná kritéria

Ilustrativní obrázek

Obchodníci na EUR/CHF by se měli připravit na červnový šok, nabádají forex analytici ING

Ilustrativní obrázek

Česká R2G kupuje First Quality Nonwovens za přibližně 11 miliard korun

Ilustrativní obrázek

Airbus již údajně upravila svou výrobu letadel A350 a A380 podle pravidel Světové obchodní organizace

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.