Americký maloobchodní prodej minul výhled

18.08.2016 07:10 | Swissquote Ltd | Diskuze

Americká ekonomika vysílá od začátku roku smíšené signály.

Foto: Images Money

Ačkoli se očekávalo, že růst jednotlivých sektorů nebude rovnoměrný, ekonomové vycházeli z předpokladu, že loňské zbrzdění je jen jednorázová záležitost a největší světová ekonomika znovu získá momentum. Nyní je ale zřejmé, že očekávané silné oživení není stále citelné. Navzdory neslanému nemastnému celkovému obrazu solidní útraty spotřebitelů od začátku roku uchránily ekonomiku USA před stagnací, možná i před recesí.

O červencovém maloobchodním prodeji, zveřejněném minulý pátek, se dá říci, že není hezký. Zvýšený maloobchodní prodej vyšel meziměsíčně pod 0,4% a celkově zůstal stejný ve srovnání se vzhůru upravenou hodnotou 0,8% z předešlého měsíce. Kritérium s vyloučením automobilů a pohonných hmot se meziměsíčně v červenci snížil o 0,1% proti očekávaným +0,3% a červnovým +0,8%. Celkově to byla velmi neuspokojivá zpráva, protože trend v růstu jádrového maloobchodního prodeje je spíš slabý s šestiměsíčním klouzavým průměrem meziměsíčně na 0,4%, což naznačuje, že americká ekonomika ještě zdaleka není mimo nebezpečí.

Je možné, že posilování maloobchodního prodeje by mohl představovat zvrat pro Fed, protože by mohlo pomoci oživit inflaci na pozadí silného dolaru, což zlevňuje zahraniční výrobky. Fed se nachází ve složité situaci, kdy se centrální banky po celém světě snaží uvolňovat monetární politiku, zatímco Fed se zoufale pokouší vydat opačným směrem. Klíčem k normalizačnímu procesu Fedu je tedy americký spotřebitel a s katastrofálními červencovými výsledky očekáváme, že Fed Fed se bude dál držet mimo hru.

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.