Americké maloobchodní tržby podpořily kurz dolaru

08:24 | fa ra | Diskuze

Společné evropské měně se po většinu minulého týdne dařilo, když se kurz eura vůči dolaru postupně vyšplhal až k 1,1377 USD/EUR, což znamenalo dosažení nejvyšší eurové úrovně od loňského října. Spíše než o síle eura lze ale hovořit o slabém dolaru. Ten ztrácel zejména vůči japonskému jenu, což se pak projevilo i na měnovém páru USD/EUR.

Foto: 401(K) 2012

Dolaru nakonec příliš nepomohl ani projev předsedkyně rady guvernérů Fedu J. Yellen před kongresmany. Vzhledem k narůstajícím vnějším rizikům a propadům na světových akciových trzích se snižuje pravděpodobnost brzkého zvyšování dolarových úrokových sazeb.

Závěr týdne ale přinesl korekci a posílení dolaru do oblasti 1,1250 USD/EUR. Určitým povzbuzením byla lednová statistika amerických maloobchodních tržeb. Pozitivně překvapila zejména „kontrolní skupina“, což znamená slibný začátek nového kvartálu z pohledu spotřeby domácností. Nicméně předběžná únorová data spotřebitelské důvěry University of Michigan, už tak povzbudivá nebyla. Z Evropy jsme se dočkali zklamání, které přinesla prosincová průmyslová výroba v eurozóně. Je ovšem otázkou, do jaké míry je číslo zkresleno načasováním vánočních svátků. Každopádně výsledek HDP eurozóny za Q4 15 skončil v souladu s očekáváním růstem o 0,3 % q/q respektive 1,5 % y/y.

I v tomto týdnu bude pozornost investorů směřovat k americkým centrálním bankéřům. Po J. Yellen se tento týden (úterý až pátek) dočkáme dalších šesti vystoupení, která budou trhem bedlivě sledována. Ve středu pak bude zveřejněn zápis z posledního jednání FOMC z 26. až 27. ledna. Pokud jde o ekonomická data, zajímavější bude až druhé polovina týdne. Ve středu se dočkáme lednové statistiky nově zahájených staveb a vydaných stavebních povolení. Očekávání jsou velmi povzbudivá. Stejně tak jsme optimisty, pokud jde o lednovou průmyslovou výrobu a využití výrobních kapacit. V závěru týdne se pak dočkáme lednové inflace. Očekáváme, že meziroční dynamika cen po očištění o potraviny a energie zrychlí z prosincových 2,1 % na lednových 2,2 % y/y. To by mělo jenom potvrdit sílu domácí poptávky v USA. Dnes je v USA svátek, trhy budou zavřené.

Z Evropy bychom se příliš povzbudivých dat tento týden dočkat neměli. Obáváme se výrazného propadu německého ZEW indexu, zejména kvůli turbulencím na globálních finančních trzích. Jinak bude i v eurozóně pozornost zaměřena na centrální bankéře. Ve čtvrtek bude zveřejněn zápis z posledního jednání ECB; hned dnes uslyšíme prezidenta ECB na jeho vystoupení před Evropským parlamentem. Zajímavý může být i zítřejší výsledek jednání německého ústavního soudu ohledně ústavnosti programu OMT.

Očekávání solidních amerických dat a riziko horších evropských statistik by mělo nahrávat dolaru na úkor eura. Klíčovým kurzotovorným faktorem však i tento týdne zůstanou zmiňovaná očekávaná vystoupení centrálních bankéřů na obou stranách Atlantického oceánu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.