Americké akcie ovládne v roce 2018 „racionální bujarost,“ tvrdí analytici Goldman Sachs

13:15 | wa pe | Diskuze

Pokud Kongres USA schválí daňovou reformu, čeká americké akcie další dobrý rok, píší analytici Goldman Sachs ve své aktuální predikci akciového trhu v příštím roce.

Foto: Public Domain

V případě schválení daňové reformy by index S&P 500 měl v příštím roce posílit o 10,4 % ze současných úrovní na 2 850 bodů, tvrdí analytici Goldman Sachs. Naopak nezdar při schvalování daňové reformy by mohl přivodit až 5% pokles indexu na hodnotu 2 450 bodů. 

Analytici očekávají pro příští rok nejenom silnější ekonomický růst v USA, ale také napříč globální ekonomikou. Nezaměstnanost v USA by měla podle jejich prognóz poklesnout na nejnižší úrovně od konce 60 let. Optimistický výhled se opírá především o očekávání, že daňová reforma přinese korporacím vyšší zisky. Podniková daň by měla podle současných návrhů poklesnout z 35 na 20 %, přičemž společnostem bude umožněno repatriovat až kapitál ze zahraničních účtů za zvýhodněných podmínek. Odhaduje se, že americké společnosti drží na zahraničních účtech asi 2,5 bilionu USD.

Přestože kritici plánované reformy varují před možnými důsledky v podobě prohloubení státního dluhu USA, pro korporátní sféru se bude jednat o dlouhodobě pozitivní faktor. V Goldman Sachs odhadují, že zisky korporací vzrostou v případě schválení reformy o 14 % a o dalších 5 % v roce 2019. Na akciovém trhu se pak toto zvýšení promítne růstem indexu S&P 500 na 3000 bodů v roce 2019 a dále 3100 v roce 2020.

Z hlediska jednotlivých sektorů analytici doporučují především průmyslové podniky, které budou profitovat z trendu zvyšujících se kapitálových nákladů, daňové reformy a globálního hospodářského růstu. Naopak neutrální výhled analytici přisuzují společnostem ze sektoru informačních technologií. Ty odvozují většinu svých zisků z trhů mimo USA, budou tedy podstatně méně profitovat z plánované daňové reformy. Kromě toho letošní posílení technologických titulů v USA o 37 % příliš navýšilo jejich relativní valuace. Aktuálně se tyto akcie v průměru obchodují za více jak 19násobek zisků.

Analytik David Kostin srovnává současné podmínky s býčím trhem v 90. letech, kdy akcie posilovaly díky delší ekonomické expanzi doprovázené nízkou mírou inflace.  To však vedlo k nebezpečně zvýšeným valuacím, které podle tehdejšího předsedy FEDu, Alana Greenspana byly výsledkem „iracionální bujarosti“ trhů.  Kostin je přesvědčen, že aktuální býčí trh je ve výrazně lepší kondici než jeho předchůdce z 90. let. „Valuace současného akciového trhu jsou z hlediska z historického hlediska jistě vyšší, nezdají se však být neodůvodněné díky úrovni korporátní ziskovosti,“ uvedl analytik.  Posilování akcií má podle něj racionální důvody, dokud je podloženo podstatným růstem zisků.

 

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.