Americké akcie oslabí až o 30 procent, varuje uznávaný kontrariánský investor Mark Mobius

13:17 | wa pe | Diskuze

Podle respektovaného investičního manažera americké akcie pouze čekají na signál k zahájení výrazné korekce.

Ilustrativní obrázek
Foto: Rob Hurson

Dnes již 81letý Mark Mobius ještě v lednu tohoto roku stál v čele známé investiční společnosti Templeton Emerging Markets, která jako jedna z prvních poskytla investorům v USA širokou expozici vůči rozvojovým trhům. Mobius varuje, že „všechny indikátory“ amerického akciového trhu naznačují blížící se korekci, která by mohla vymazat až 30 % stávající tržní kapitalizace indexů Dow Jones a S&P 500 .

Investiční manažer upozorňuje například na aktuálně rekordní úrovně spotřebitelské důvěry v USA, které podle něj nejsou předzvěstí dalšího pozitivního vývoje. Spouštěčem výprodejů by podle něj mohla být nepředvídatelná událost například v podobě přírodní katastrofy či války se Severní Koreou. Poukazuje také na značný podíl veřejně obchodovaných fondů (ETF) na celkovém akciovém trhu v USA, který jakoukoli případnou korekci dále umocní. Značná část z nich je spravována počítačovými algoritmy, které automaticky obchodují cenné papíry na základě daných parametrů. Případné výprodeje by se podle Mobia na sebe nabalovaly jako nezastavitelná sněhová koule. Mobius bere do úvahy také nedávnou daňovou reformu v USA další kroky na podporu ekonomiky. Ty by podle něj mohly v krátkodobé perspektivě podnítit trhy k růstu, nicméně v dlouhodobém výhledu je trh přesto zralý na hlubokou korekci.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.