Americké úřady dávají Airbusu zelenou pro prodej letadel do Íránu

08:45 | Ne Ro | Diskuze

Společnost Airbus dostala svolení od vlády Spojených států amerických ve věci prodeje letadel do Íránu, a to nehledě na intenzivní politické opozici ohledně tohoto obchodu.

Foto: Public Domain

Ministerstvo financí USA udělilo souhlas k prodeji 17 civilních letadel Airbus A320 a A330 v rámci mnohem větší dohody Airbusu s Íránem, kterou podepsal poté, co byly odstraněny sankce, dříve uvalené na tuto zemi. Společnost Airbus (EADSF) potřebuje souhlas vlády USA s tímto prodejem letadel do Íránu z toho důvodu, že mnoho z dílů těchto letadel jsou vyráběny právě v USA a americké úřady se potřebují ujistit, že Írán letadla nepoužije pro armádní účely. Společnost Airbus podepsala citovanou dohodu v lednu tohoto roku, v rámci níž souhlasí s dodávkou celkem 118 svých letadel úhrnem za 26 miliard USD do Íránu. Tento obchod patří k těm vůbec největším, které Airbus dosud uzavřel, a zahrnuje také 12 strojů A380. Společnost Airbus nyní čeká na souhlas vlády USA k prodeji zbývajících 101 letadel. Souhlas očekává během několika příštích týdnů, nechal se pro CNNMoney slyšet mluvčí společnosti Airbus, Justin Dubon. Obmyšlená země se mimoto v červnu rozhodla 80 proudových dopravních letadel společnosti Boeing koupit a dalších 29 strojů pronajmout. Také Boeing ještě musí získat svolení vlády USA, nicméně zástupci této společnosti pro CNNMoney sdělili, že je očekávají brzy. Souhlas úřadů USA by mohl Airbusu přinést kýženou úlevu pro dosud stagnující prodeje strojů A380, jejichž vývoj Airbus přišel na 25 miliard USD. Společnost Airbus před nedávnem také podstatně snížila svůj výhled ohledně těchto strojů, a to pro nedostatek zákazníků.

Zdroj:money.cnn, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.