Americká centrální banka dnes nastavení měnové politiky nezmění

27.04.2016 08:28 | fa ra | Diskuze

Včerejší den byl ve znamení posilování společné evropské měny, když si euro proti dolaru připsalo téměř půl procenta. Nejednalo se ale ani tak o zhodnocení eura, jako spíše o znehodnocení dolaru. Dolaru ublížilo především odpolední zveřejnění amerických dat. Zklamala čísla březnových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby i dubnové spotřebitelské důvěry. Jedinou lehce pozitivnější zprávou byl dubnový PMI ze sektoru služeb.

Foto: Daniel X. O'Neil

Dnešní evropský ekonomický kalendář není nezajímavý. Hned ranní hodiny přinesou čísla spotřebitelské důvěry z Francie (za duben) či Německa (za květen). Za celou eurozónu pak bude publikována březnová peněžní zásoba (měřená agregátem M3). Pozornost ale bude směřovat především k prvnímu odhadu HDP Velké Británie za úvodní čtvrtletí tohoto roku. Bude se jednat o první takovouto statistiku z ekonomicky významných zemí. Nicméně klíčovou událostí dneška je výsledek jednání amerických centrálních bankéřů.

Změnu v nastavení americké měnové politiky na dnešním jednání FOMC neočekáváme. Na předchozím březnovém zasedání došlo k tomu, že američtí centrální bankéři snížili očekávanou trajektorii dolarových úrokových sazeb, pro letošní rok místo čtyř zvýšení začali předpokládat pouze dvě. To ve výsledku znamenalo efektivní uvolnění měnové politiky. Nicméně i tak se dvojí předpokládané zvýšení dolarových sazeb zdá pro letošní rok jako nadsazené. A to i ve světle toho, že podmínky na finančních trzích se oproti počátku roku uvolnily.

Současná slabost růstové dynamiky v americké ekonomice (pro Q1 očekáváme mezikvartální anualizovaný růst pouhých 0,2 %) ale nedovolí očekávání letošního dvojího snížení dolarových úrokových sazeb udržet. To by samozřejmě bylo pro dolar negativní.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.