Důvěra v americkou ekonomiku zůstává vysoká
Z pohledu ekonomických statistik dnešní den bude spíše klidný. Ve Spojených státech bude zveřejněna pouze důvěra podle Michiganské univerzity. Ta se už dlouhodobě drží okolo historicky nejvyšších úrovních a náš tým očekává, že v červenci ještě, navzdory eskalaci okolo obchodních válek, vzroste.
Americká inflace, nejvyšší od 2012, dolar nepodpořila
Statistika průmyslové výroby za květen v eurozóně ukazuje na zrychlení ekonomického růstu v druhém čtvrtletí. Meziměsíčně silný nárůst tak nejen smazal dubnové zakolísání, ale potvrdil pokračující expanzi v eurozóně.
Finální odhad ve Francii ukázal, že tamní spotřebitelská inflace v červnu zůstala meziměsíčně nezměněná a tak v meziročním srovnání rostla přece jenom o desetinku pomaleji, než jak odhadovalo první čtení. Spotřebitelské ceny táhla nahoru především dražší ropa. To americká spotřebitelská inflace roste rychleji. Za červen potvrdila očekávání trhu, když meziročně zrychlila na 2,9 %. To je nejvyšší dynamika růstu cen od roku 2012. Jádrová inflace zůstala meziročně ve svém květnovém tempu, přesto bližší pohled ukazuje, že se inflační tlaky v americké ekonomice tvoří nedostatečně. Na meziroční růst jádrové inflace mělo především vliv lednové zdražování. V červnu, bez přihlédnutí ke zvyšování cen (imputovaného) nájemného, vzrostla anualizovaně o 1,4 %.
Polská inflace impuls na regionální trhy přinese jen ztěží
Absence ekonomických statistik na regionálním trhu i nedostatek světových zpráv nechal včera regionální měny téměř bez pohybu. Jak koruna, tak i forint a zlotý nejdříve během dopoledne mírně posílily, avšak koruna následně oslabila zpět na ranní úroveň 25,93 CZK/EUR, v jejíž blízkosti otevírá i dnes ráno. Naopak polský zlotý skončil o 0,35 % silnější než ráno. K pohybu ho může ještě přimět dnešní statistika spotřebitelské inflace. Od té ale ekonomové SG očekávají spíše meziroční zpomalení, které žádný impuls do měnové politiky nepřinese. Spotřebitelská inflace totiž podle našich odhadů dosáhne na 2 % až v období mezi červencem a zářím. I po úterním zasedání NBP zůstala polská klíčová úroková sazba na svém minimu a tam ji podle nás centrální banka ponechá alespoň do Q3 19.