Američané chtějí prodat své ropné rezervy. Začít by mohli už v lednu. Jak zareaguje cena ropy?

28.12.2016 07:13 | V Z | Diskuze

Vláda Spojených států amerických začíná měnit klíčovou součást politiky energetické bezpečnosti a snižuje strategické zásoby ropy. Rozmach těžby v USA, především ropy z břidlic, zmírňuje obavy o energetickou soběstačnost USA, píše server Oilprice.

Foto: Roy Luck

 

Americké ministerstvo energetiky by mohlo začít odprodávat část strategických zásob ropy již v lednu 2017. Celý proces by podle očekávání analytiků měl trvat několik let. Kongres v aktuálním návrhu amerického státního rozpočtu dal ministerstvu energetiky oprávnění k prodeji ropných zásob v hodnotě 375,4 milionů dolarů. Pole ministerstva by tento prodej mohl proběhnout již v lednu.

Cílem prodeje ropných zásob je i zajistit chod organizace Strategic Petroleum Reserve (SPR), která strategické zásoby spravuje. Zásoby jsou uchovávány v solných jeskyních v Louisianě a v Texasu, vybudovaných před několika desetiletími v robě ropné krize a arabského ropného embarga v roce 1973. SPR může ve svých rezervoárech skladovat zásoby dosahující více než 700 milionů barelů ropy. Jde o největší strategickou zásobníky ropy na světě. Systém je nastaven tak, aby pokryl spotřebu v USA na 90 dnů, která by mohla být použita v případě přerušení globálních dodávek ropy. Ropa byla přitom z rezervoárů uvolněna jen několikrát v historii – v době války v Perském zálivu, při hurikánu Katrina a v době Arabského jara.

Některé z rezervoárů již po desetiletích používání začínají podléhat korozi a rozpadu. V září ministerstvo energetiky zaslalo Kongresu zprávu dokumentující nepříliš dobrý stav zásobníků. Podle této zprávy již rezervoáry dosáhly konce své životnosti nebo se mu blíží. Prodej části ropy „umožní ministerstvu podniknout kroky k zachování a prodloužení životnosti celého systému strategických ropných rezerv,“ píše se ve zprávě.

SPR je přitom naprosto zásadní součástí americké energetické politiky. Někteří analytici tvrdí, že Spojené státy ve skutečnosti žádnou politiku energetické bezpečnosti nemají. Podle těchto hlasů se americká vláda neřídí žádnou dlouhodobou strategií, politikou či filozofií k zajištění energetické bezpečnosti USA kromě toho, že vojensky zasahuje v různých částech světa, aby zajistila dostatečné dodávky ropy – ropa určuje americkou zahraniční politiku přinejmenším od éry prezidenta Cartera.

SPR je tak prakticky jediným základním kamenem americké energetické politiky. Dokud mají USA k dispozici zásobu ropy na tři měsíce, dokáží přežít neočekávané katastrofy i  přerušení dodávek. Mezinárodní energetická agentura rovněž vznikla v sedmdesátých letech, a její členské země, k nimž kromě USA patří většina evropských zemí, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie a Nový Zéland – se taktéž zavázaly skladovat krizové zásoby na 90 dnů.

Důležitost SPR v očích americké politické reprezentace však klesá. Dokonce i jestřáby v Kongresu uklidnil prudký růst produkce ropy v USA v uplynulých letech a následný propad ceny. Ropy je na trhu nadbytek, tak proč by USA měly udržovat obrovské zásoby s vysokými náklady. Údajným důvodem pro aktuální odprodej je potřeba dlouhodobého financování zásobníků na ropu. Pokud by se však členové Kongresu skutečně domnívali, že je existence SPR nezbytným předpokladem energetické bezpečnosti USA, jistě by dokázali zajistit financování z jiných zdrojů než pomocí snižování zásob.

Část výnosů z prodeje strategických zásob ropy ve skutečnosti půjde na jiné účely než jen opravy zásobníků, konkrétně americkému ministerstvu financí. Peníze tedy nebudou použity pouze na údržbu. Skutečným důvodem prodeje je fakt, že americká vláda se již nedomnívá, že energetická bezpečnost USA závisí na strategických zásobách ropy.

Různá přijatá nařízení a zákonné úpravy naznačují, že se vláda chystá prodat ze strategických zásob v nadcházejícím desetiletí postupně až 190 milionů barelů. Do roku 2020 by výnos z tohoto prodeje měl dosáhnout 2 miliardy dolarů.

Zdroj:OP, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Rusko vynaloží miliardy rublů na podporu ekonomiky

Cena ropy roste díky očekávání prodloužení dohody o omezení těžby

Goldman radí ignorovat technickou analýzu ropy a věřit fundamentům

Cena ropy dnes klesá v reakci na růst zásob v USA

Cena ropy klesá, zato roste ohrožení některých pracovních míst v USAČti více

Banka Wells Fargo musí znovu dát práci zaměstnanci, který vyzradil její nezákonné praktiky s falešnými účty

Akcie General Electric dnes po čtvrtletních výsledcích výrazně oslabily

Demokraté v USA žádají přezkoumání akvizice Whole Foods ze strany Amazon

Akcie Chipotle Mexican Grill dále oslabují v reakci na poslední nákazu norovirem

Počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn v USA v tomto týdnu poklesl o 2

Americký dolar dnes oslabuje v reakci na výroky šéfa ECB

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.