Amazon si nechal patentovat zařízení k detailnímu sledování činnosti zaměstnanců

13:01 | Ne Ro | Diskuze

Úřad pro udělování patentů a obchodních značek USA (USPTO) povolil maloobchodnímu gigantovi Amazon.com (AMZN) dva patenty, které se týkají chytrých náramků, schopných sledovat do detailu pohyby rukou pracovníků skladišť a výrobních závodů. Zmiňované náramky jsou v případě potřeby schopny poskytovat okamžitou zpětnou vazbu daným zaměstnancům.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Ještě efektivnější šmírování, pardon feedback

Nápad využít pokročilých technologií k naprostému sledování každičkého pohybu zaměstnance na pracovišti je stejně tak ožehavý jako nápad zcela nahradit dělnické (plus některé jiné) profese specializovanými roboty s umělou inteligencí (navíc nezřídka převyšující nejen inteligenci od lidí na pásu, ale i tu od vrcholového vedení daného podniku).  Amazon se svými dvěma patenty očividně pokusí o první čili o naprosto efektivní feedback, chceme-li použít lidovějšího spojení stejného významu - o naprosto dokonalé šmírování sebemenšího pohybu zaměstnanců včetně pohybů částí jejich těl na pracovišti.

Dne 30. ledna 2018 udělil příslušný úřad U.S. Patent and Trademark Office (USPTO) společnosti Amazon dva patenty, které se týkají chytrých náramků pro zaměstnance, umožňující sledování nejen místa jejich aktuálního výskytu, nýbrž i aktuální polohy jejich rukou. Ano, rukou. A jak praví klasik, ty vůbec nejlepší okovy otroka jsou ty neviditelné, ba ty, které otrok nepovažuje za okovy, nýbrž za svá privilegia, čili za opak.

Oboustrannou komunikaci s "chytrými okovy" Amazon umožňují ultrazvuková zařízení, vhodně rozmístěná po celém pracovišti.

Zdroj: Amazon/USPTO

Tyto chytré náramky nejenže poskytují zpětnou vazbu o pohybech rukou daného zaměstnance, ale upozorní ho třeba v případě, kdy sahá po špatném produktu. Poskytnou mu jemný úder. To že je tato elektrická facka minimální a zdraví neškodná, nic nemění na její podstatě. Více než jen trochu totiž tento postup připomíná cvičení Pavlovových podmíněných reflexů na psech, případně armádní programování lidí, aby pak udělali cokoliv. Včetně toho nejhoršího.

Dlužno dodat, že zpětnou vazbu chytrý náramek Amazon zaměstnanci podává nejen v případě, kdy se dopustil chyby, nýbrž i za jiných okolností. Například jej může upozornit na to, že se nachází ve správné oblasti skladu, kde se dané zboží nachází.

 

Chytré nositelné doplňky pro zaměstnance

Chytré náramky Amazon pro detailní sledování pohybu zaměstnanců mají být určeny pro dělníky továren a skladníky. Jejich snahou má být maximalizovat pracovní dobu zaměstnance, zefektivnit jeho působení na pracovišti a udržovat bezchybný pořádek skladových zásob. Bonusem budiž, že se z takovýchto zaměstnanců stanou cvičené opice.

Závěrem je nutné dodat, že Amazon není jedinou společností pohrávající si s limity lidskosti možnou implementací chytrých zařízení popisovaného typu do pracovní praxe. Jde o jakýsi trend velkých nadnárodních korporací, které zdá se zapomněly, zda tu primárně jsou ony pro lidi anebo lidi pro ně.

Zdroj: Amazon/USPTO

Mimoto zde totiž máme Glass od Google, Ford využívající HoloLens od Microsoft, obdobu téhož u Lucid Motors ve spolupráci s HTC Vive atd.

V tuto chvíli jsou naštěstí chytré náramky pro zaměstnance od Amazon jen patentem, a nikoli běžnou pracovní praxí. Ale těžko říci, co bude za rok-dva...

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ropa s výrobními náklady jen 20 USD?

Ilustrativní obrázek

Jeden z největších pojišťovacích konglomerátů v Číně byl převzat vládou

Ilustrativní obrázek

Video: První testovací let prototypu létajícího taxi Vahana od Airbus

Ilustrativní obrázek

Čínský regulátor převzal kontrolu pojišťovny Anbang

Ilustrativní obrázek

Apple v březnu uvede na trh dva nové iPady

Ilustrativní obrázek

Amazon letos údajně plánuje otevření dalších šesti Go prodejenČti více
Ilustrativní obrázek

Carl Icahn v posledních týdnech prodával akcie Xerox, Freeport-McMoRan a Manitowoc

Ilustrativní obrázek

Koupit raději akcie Western Digital, nebo Seagate? Radí analytici Stifel

Ilustrativní obrázek

Počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn v USA vzrostl v tomto týdnu o 3

Ilustrativní obrázek

Čínská Geely se stala největším akcionářem automobilky Daimler

Ilustrativní obrázek

Microsoft a Xiaomi budou spolupracovat na vývoji cloudových technologií a umělé inteligence

Ilustrativní obrázek

ČEZ podepsala dohodu o prodeji svých aktiv v Bulharsku

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.