Alternativní taxislužby: Nízká cena a téměř nulová regulace. Které firmy určují směřování trhu sdílené ekonomiky?

12:24 | fa ra | Diskuze

Cestující ve velkých městech mají dnes možnost kromě klasické taxislužby využívat i takzvanou alternativní taxislužbu, která u zákazníků boduje zejména nižší cenou za přepravu. Alternativní taxislužba ale čelí dlouhodobé nevoli taxikářů, kterým vadí zejména to, že za společnosti jako je například Uber jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry.

Ilustrativní obrázek
Foto: freestocks.org

Výběr informací o alternativních taxislužbách v ČR (taxikáři mají 8. února zahájit protesty proti službám typu Uber, nátlakovou skupinu tvoří víc než 6000 řidičů):

 

Hopin - Slovenská aplikace Hopin Taxi pro objednávání taxislužby prostřednictvím chytrých telefonů vznikla v roce 2012, v roce 2015 služba vstoupila i na český trh. Působí v Praze a Ostravě. Na rozdíl od konkurenčních platforem, jako je Uber nebo Taxify, spolupracuje výhradně s profesionálními řidiči, kteří splňují legislativní požadavky pro výkon taxislužby, jsou tedy vlastníky taxikářské koncese a mají vozy evidované jako vozidla taxislužby.

 

Liftago - Česká technologická společnost Liftago, která se zabývá zprostředkováním taxislužby, byla založena v roce 2015. Měsíčně přepraví na 120.000 lidí. Také Liftago spolupracuje výhradně s profesionálními řidiči, z nichž řada jezdí i pro klasické velké taxi dispečinky. Zákazník si prostřednictvím aplikace může vybírat z aktuálních nabídek jednotlivých řidičů podle ceny, typu vozidla nebo hodnocení předchozích cestujících. Mobilní aplikaci má staženo přes půl milionu zákazníků, přes Liftago je možné si zavolat taxi v Praze, Brně, Ostravě, Zlíně a Liberci. V Praze pro Liftago jezdí na 1100 řidičů. Společnost v současnosti plánuje expanzi do zahraničí.

 

Taxify - Estonská společnost Taxify zaměřená na zprostředkování alternativní přepravy byla založena v roce 2013 a je nejrychleji rostoucí společností v oblasti osobní přepravy v Pobaltí a východní Evropě. Mobilní aplikace Taxify propojuje řidiče se zákazníky, kteří si mohou zvolit svého řidiče na základě dojezdového času, ceny a úrovně služeb. V ČR působí od roku 2015 v Praze, od října stejného roku rozšířila nabídku přepravy o nelicencované řidiče v neregistrovaných vozidlech. Podobně jako známější Uber se Taxify nepovažuje za taxislužbu a označuje se za technologickou platformu spojující řidiče s lidmi, kteří potřebují odvoz.

 

Uber - Americký provozovatel alternativních přepravních služeb Uber byl založen v roce 2009 v San Francisku, působí v mnoha zemích světa a mnohde se dostal do sporu s místními samosprávami. V ČR působí od roku 2014 v Praze, od roku 2017 i v Brně. Uber tvrdí, že není taxislužbou, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2000. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. V prosinci 2017 rozhodl Soudní dvůr EU o tom, že Uber je přepravní služba, a musí tedy žádat o licenci a povolení podle příslušných zákonů zemí Evropské unie.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Liftago se otevře pro urgentní závozy potřebného materiálu v boji s koronavirem

Ilustrativní obrázek

Lyft zvýšil prognózu tržeb na letošní fiskální rok

Ilustrativní obrázek

Koupit akcie Uberu? Šlápněte na brzdu, nebo alespoň přibrzděte

Ilustrativní obrázek

Liftago pojistilo všechny své pasažéry s UNIQA pojišťovnou

Ilustrativní obrázek

FAEI.cz: Airbnb nespolupracuje s finanční správou, možná pomáhá krýt i daňové úniky

Ilustrativní obrázek

Na obzoru jsou poplatky pro Airbnb a další služby sdílené ekonomikyČti více
Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.