Algoritmické obchodování v Praze. Konference QuantExpo účastníky příjemně překvapila

10:28 | Miloš Kotek | Diskuze

Listopadová konference algoritmického a systematického obchodování QuantExpo v Praze přinesla řadu zajímavých informací jak pro začínající tak pro profesionální burzovní obchodníky. 

Foto: W4T

Přednášejícími byli přední experti v oblasti algoritmického obchodování jak ze světa, tak z České republiky. Účastníci zde mohli najít kvalitní informace o současném stavu a vývoji v oblasti vývoje automatických obchodních systémů, o stávajících trendech a o problematice, která se v současné době nejvíce řeší. Doufejme, že příští ročník přinese nová překvapení.

Andreas Cleanow

Konference byla jednodenní a opravdu nabitá vynikajícími přednáškami. Jako první vystoupil Andreas Cleanow, hedgeový manažer s 15 letými zkušenostmi s řízením správy majetku pomocí automatizovaných strategií. V současné době investiční ředitel společnosti ICIES. Tématem jeho přednášky byl rozdíl mezi profesionálními a retailovými obchodníky a přístupy obou skupin k obchodování. Hlavním rozdílem je nadměrné očekávání u retailových obchodníků, které vede k nepřiměřenému riziku a tedy vysoké pravděpodobnosti ztráty. Profesionální obchodníci vesměs očekávají roční výnos okolo 20 % a platí zhruba úměra, že roční zisk je doprovázen dvakrát větší volatilitou. Pokud očekává retailový obchodník zisk 50 % může podle této úměry očekávat propad 100 %, tedy ztrátu veškerého kapitálu.

Johann Christian Letter

Druhým vystupujícím byl Johann Christian Letter, zakladatel společnosti, která pro své klienty vyvinula okolo 400 automatizovaných obchodních systémů. Jeho přednáška byla věnována porovnávání backtestů s reálnými výsledky. Při backtestu můžeme získat naprosto neuvěřitelné automatické obchodní systémy, které ovšem při reálném nasazení zcela pohoří. Na přednášce byl představen metodický postup, jak porovnávat backtesty s reálnými výsledky.

Martin Lembák

Zajímavá byla přednáška Martina Lembáka, který pracuje v investiční společnosti Striker v Chicagu. Tato společnost se zaměřuje na testování automatických obchodních systémů od vnějších zájemců, a pokud je strategie úspěšná, je nabídnuta veřejnosti k pronájmu a obchodování. Martin Lembák se zaměřil ve své přednášce na základní aspekty a rozdíly mezi funkčními a nefunkčními automatickými obchodními systémy.

Automatizované systémy dělí z hlediska času na intradenní, swingové a trendové strategie, z hlediska směru je dělí na trendové a návratové k průměru. Hlavním kritériem, který rozhoduje o úspěchu obchodu je dostatečná volatilita. Pokud je volatilita nízká, AOS selhávají. Je třeba také rozlišovat, jestli jde o přirozenou volatilitu daného trhu, nebo o nepřirozenou volatilitu, vzniklou například zásahem centrálních bank. Hlavním indikátorem pro měření volatility je Average True Range, který se vyskytuje ve všech ekonomických softwarech. Dalším kritériem je určení směru trhu. Jestli se jedná o trendový, nebo protitrendový trh. To se zjišťuje profesionálně z autokorelační funkce, retailoví obchodníci mohou použít klouzavé průměry, které jsou mnohem přístupnější. Roztřídění strategií je začátek a pak je třeba zkoumat každou třídu zvlášť podle specializovaných kritérií.

Dominik Jaretzke

Poslední přednáškou před obědem bylo vystoupení Dominika Jaretzke, bývalého bankovního poradce a správce majetku, který po letech strávených v bance založil vlastní společnost, vyvíjí vlastní automatické systémy a provozuje vlastní investiční fond.

Hlavním tématem přednášky byl způsob vývoje AOS pomocí programu TradeStation, a popis pracovního postupu při tomto vývoji. Hlavní důraz klade na co nejmenší počet parametrů strategie, protože, strategie s malým počtem parametrů jsou obecně robustnější, to znamená méně citlivé na změnu podmínek na trhu.

Thomas Stridsman

Po obědě zahájil odpolední program Thomas Stridsman se svojí přednáškou o souvislosti mezi automatickými obchodními systémy a řízením peněz. Na kapitálovém trhu se pohybuje 20 let, je bývalý šéfredaktor časopisu Futures magazine, v současné době vyvíjí automatizované obchodní systémy, publikoval několik odborných knih.

Pro řízení peněz platí v podstatě stejná pravidla, jako pro diskreční obchodování. Nicméně automatické obchodování umožňuje počítat, jak si vedou jiné trhy a podle toho určovat, jestli se podmínky na trhu změnily natolik, že by bylo vhodné přerušit obchodování. Na přednášce byl představen koncept jak hodnotit obchody v portfoliu, jak je separovat a jak rozhodovat, jestli je příslušný AOS funkční. Jedním z přístupů, jak měnit parametry strategie je použít fibonacciho poměry, protože když nemáme nějakou lepší představu, je jejich použití něco, co většina obchodníků zná.

Petr Podhajský

Organizátor konference představil svůj koncept prototypování obchodních strategií pomocí programovacího jazyka Python a softwaru Amibroker. Hlavní idea je založena na přístupu „nejprve myšlenka“, kdy si otestujeme nejprve nějakou jednoduchou myšlenku, jestli je nosná a jestli nám dá nějakou tržní výhodu. Myšlenkou může být například vstup do trhu, když nová svíčka prorazí minulé HIGH a výstup po určité době. Pokud je tato základní myšlenka zisková, otestujeme ji s přidáním dalších podmínek, které mohou být zcela libovolné. Může jít třeba o podmínku, že předcházející svíčka byla také rostoucí. Těchto podmínek můžeme mít velké množství a hlavním cílem je použít výpočetní výkon k otestování všech sekundárních podmínek. Na závěr pak vybereme nejnadějnější kandidáty a ty posuneme do dalšího testování.

Robert Carver

Zlatým hřebem konference bylo vystoupení Roberta Carvera s přednáškou o optimalizaci portfolia, když neznáme budoucnost (nebo minulost). Rober Carver je hedgeový manažer, tvůrce automatizovaných obchodních systémů a jak sám říká blázen do ekonomie a statistiky. Napsal několik knih a svoje algoritmy v jazyce Python dává k dispozici zájemcům.

Přednáška byla teoreticky nejnáročnější a Robert Carver ukazoval praktické nástrahy, které číhají na člověka, když se rozhodne optimalizovat své portfolio. Na praktických příkladech bylo ukázáno, jak to vypadá, když se používá korelace, když se používá poměr Sharpe, jak to vypadá, když se používá směrodatná odchylka a také bylo ukázáno, že se výsledky optimalizace často liší, když se k hodnocení použijí různé časové rámce.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.