Akvizice Monsanto společností Bayer se dnes v Bundestagu střetla s tvrdou kritikou

21:37 | wa pe | Diskuze

Dnešní zasedání německého parlamentu přineslo slova kritiky na adresu plánované akvizice výrobce pesticidů a geneticky upravených plodin z USA, společnosti Monsanto (MON +1, 1%)  ze strany koncernu Bayer.

Foto: Public Domain

Opozice vůči chystanému převzetí se ostatně dala očekávat, protože společnost Monsanto je ve Spolkové republice chápana jako symbol genetického inženýrství, které v zemi není obecně v oblibě. Ačkoli politická reprezentace v Německu nemá možnost jak legálními prostředky obchod zastavit, někteří politici vybízejí regulační úřady k zásahu, který by jej znemožnil. Z dvanácti poslanců, kteří se dnes k dohodě vyjádřili, se osm postavilo proti, z toho tři jsou členy vládní koalice kancléřky Angely Merkelové.

Na růžích nemá plánovaná akvizice ustláno ani v USA, kde soudní výbor senátu uvedl v prohlášení, že „dohoda je součástí konsolidační tsunami,“ která by mohla pro zemědělce zredukovat možnost volby na trhu a zvýšit cenu semen a chemikálií.

Obavy se dnes snažili rozptýlit představitelé společností jako DuPont (DD +0,4 %), Dow Chemical (DOW-0,1 %) a Syngenta (SYT +0,2 %), kteří ujišťovali zákonodárce, že zajistí dostatečnou konkurenci na trhu.

Zdroj:SA, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.