Aktivita v českém průmyslu nadále zpomaluje

02.06.2016 08:28 | fa ra | Diskuze

Kurz domácí měny proti euru se včera držel těsně pod hranicí 27,03 CZK/EUR. I obchodování s polským zlotým a maďarským forintem bylo velmi klidné. Zlotý se pohyboval blízko úrovně 4,39 PLN/EUR a forint se držel nedaleko hladiny 314 HUF/EUR.

Foto: Web4Trader

Domácí data o výsledku státního rozpočtu nebo průmyslového PMI kurz koruny nijak nevykolejily. Statní rozpočet vykázal nejlepší výsledek v historii samostatné České republiky, když jeho hospodaření skončilo v přebytku 22,4 mld. CZK. Za takto dobrým výkonem stojí jednak ještě příliv posledních prostředků z minulého programového období fondů EU, ale i lepší výběr přímých i nepřímých daní. Za celý rok by měl státní rozpočet podle našeho odhadu vykázat deficit ve výši 35 mld. CZK, což je zhruba polovina loňského schodku.

Průmyslový PMI z Česka zaznamenal další pokles. Jednalo se již o páté snížení v řadě a tento index se nachází na své nejnižší hodnotě od prosince 2014. Nové zakázky podle aktuálního průzkumu rostou pouze pomalu, což kontrastuje s tím, že zahraniční obchod dosahuje rekordních přebytků. Dobrou zprávou je růst zaměstnanosti v průmyslovém sektoru. Nicméně předpokládáme, že průmysloví výrobci již narážejí na nedostatek kvalifikované pracovní síly. Růst zaměstnanosti by tak podle nás měl zvolňovat. Celkově se na zpomalování průmyslové aktivity projevuje výrazný pokles vládních investic. V souladu se současným vývojem PMI očekáváme, že letos průmysl poroste, ale jeho růstové tempo viditelně zpomalí.

PMI v Polsku a Maďarsku naopak vzrostlo. Maďarský PMI přidal dvě desetiny bodu. Index z polského průmyslu si polepšil o více než bod na 52,1 bodu. To také odpovídá výhledu SG pro polskou ekonomiku, která by měla letos růst o 3,4 %.
Dnes nebudou zveřejněna žádná data z regionu a středoevropské měny tak budou sledovat dění v zahraničí. Zajímavé bude zejména zasedání ECB. Kurz koruny by ale měl zůstat v klidu blízko současné hladiny.

Česká výnosová křivka včera korigovala svůj včerejší růst a na svém dlouhém konci klesla přibližně o 2 bb.Bonusy Kamil červen 2016

 

 

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.