Aktivistický akcionář likérky Stock Spirits stupňuje tlak na vyplacení mimořádné dividendy

11:11 | E V | Diskuze

Aktivistický akcionář Western Gate Private Investments, který je zároveň druhým největším akcionářem likérky Stock Spirits Group, stupňuje tlak na výplatu mimořádné dividendy.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Valná hromada 6. února tak bude zajímavá.

Druhý největší akcionář požaduje mimořádnou dividendu

Společnost Western Gate Private Investments, která se stará o rodinné investice Luise Amarala, konkrétní návrh na výplatu mimořádné dividendy Stock Spirits Group ve výši 0,1219 EUR s výplatním dnem 20. března 2020 na akcii představila na konci prosince.

Rozhodnutí akcionářů o mimořádné dividendě by nebylo závazné, tvrdí Stock

V pozvánce na valnou hromadu likérka odpověděla, že akcionářům doporučuje hlasovat proti tomuto návrhu. Zároveň uvádí, že dle stanov společnosti vyplacená dividenda nemůže přesáhnout částku doporučenou radou ředitelů, a tak i kdyby ji akcionáři odhlasovali, nemělo by jejich rozhodnutí právní následky a společnost by nebyla zavázaná ji vyplatit.

Stock se bojí, že by ho výplata mimořádné dividendy nyní postavila do nevýhodné pozice

Společnost zároveň uvedla, že i nadále věří ve svou strategii organického růstu i fúzí a akvizic a že výplata mimořádné dividendy by byla omezujícím faktorem. Zopakovala, že pokud by se jí nedařilo příležitosti nacházet, výplatu by samozřejmě zvážila.

„[…] zvýšení spotřební daně v Polsku a České Republice vyžaduje, abychom udrželi svou finanční sílu, abychom byli schopni odpovědět na tržní vývoj, který podle nás bude zřetelný až v květnu 2020. Výplata speciální dividendy by tak postavila společnost do nevýhodné pozice ve zvláště citlivém čase,“ dodává management Stocku v pozvánce.

Western Gate považuje odpověď společnosti za arogantní, na dividendě trvá

Podle reakce Western Gate z 6. ledna je odpověď společnosti arogantní. Odmítnutí případného rozhodnutí akcionářů považuje za „naprosté přehlížení práv akcionářů a dalším varovným signálem akcionářům, že společnost hospodaří pro radu ředitelů a management než pro akcionáře“.

Rada ředitelů se podle Western Gate schovává za byrokratickými kličkami, aby se vyhnula odpovědi na jejich návrh a naslouchání akcionářům.

Western Gate nevidí žádnou ekonomickou logiku za doporučením rady ředitelů hlasovat proti návrhu na mimořádnou dividendu, jelikož by její výplata nevedla k finančnímu zatížení společnosti. Stock by po její výplatě měl o 20 % nižší zadlužení (ND/EBITDA) oproti horní mezi stanovené finančním ředitelem a o 33 % nižší oproti průměru sektoru.

Akcionář dále upozorňuje, že zatímco celkový výnos byl v porovnání s jím vybranými porovnatelnými společnostmi nejnižší, odměny rady ředitelů Stocku vzrostly nejvíce.

„Je to varovný signál pro všechny akcionáře. Odpověď na náš rozumný návrh na mimořádnou dividendu je neakceptovatelný. Z našeho pohledu má rada ředitelů jakékoliv společnosti – soukromé nebo veřejné – povinnost alespoň zvážit doporučení akcionářů, nikoliv otevřeně uvést, že ať je doporučení jakékoliv, rada se jím nebude řídit. Rada má povinnost hájit zájmy společnosti a akcionářů a komunikovat s nimi. Tohle jsou základní standardy řízení společností, jejichž dodržení bychom očekávali,“ uvádí v prohlášení Francisco Santos, ředitel Western Gate.

„Vyzýváme další akcionáře, aby hlasovali pro návrh 20 [o mimořádné dividendě] na nadcházející valné hromadě, a společnost, aby jeho [případnou] velkou podporu vnímala jako signál pro revizi politiky alokace kapitálu,“ dodal Santos.

Akcionář požadoval výplatu vyšší dividendy již v roce 2019

Amaral požadoval výplatu vyšší dividendy také na valné hromadě v únoru 2019, kdy zároveň požadoval odchod nejdéle sloužících členů rady ředitelů. Vyšší dividendu ani jejich odchod se jim tehdy nepodařilo prosadit.

Western Gate Private Investments je s 10 % druhým největším akcionářem likérky Stock Spirits Group. Luis Amaral je zároveň akcionářem a výkonným ředitelem polského velkoobchodního distributora Eurocash, který patří mezi zákazníky likérky.

Akcie Stock Spirits Group (BAASTOCK) dnes rostou o 0,3 % na 63,2 Kč.

Zdroj: Western Gate Private Investments, Stock Spirits Group

Zdroj:Jan Tománek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.