Akciové trhy šplhají po stěně strachu. Je čas akcie prodat?

05:55 | Ne Ro | Diskuze

Ceny na akciových trzích mohou růst, i když se nad ekonomickou scénou stahují mračna. Hlavní je, že investoři se dívají vpřed v očekávání návratu lepších časů. Ale co když se ony lepší časy nezhmotní?

Foto: OpenClipartVectors

 

Co když rekordní maxima, zaznamenaná v nedávných týdnech na akciovém trhu USA, se zakládají na falešných nadějích, že záhy přijdou právě ony správné kroky z per tvůrců politik?

Měnová politika doteď odvedla těžkou práci. Hodnota aktiv na akciovém trhu se zvýšila a výpůjční náklady na trzích s dluhopisy se stlačily do rekordních minim, a to jak pro firmy, tak pro vlády. Avšak klesající zisky zdá se neutralizují snahy centrální banky podniknout cokoli, jen aby zastavila stagnující ekonomiku: nekonečná řada snižování úrokových sazeb plus rozšíření kvantitativního uvolňování sice zadržely sešup ekonomiky, nicméně jak se zdá, nebyla s to ji výrazněji nakopnout.

Možná právě z toho důvodu roste šuškanda o tom, že vlády podniknou jisté fiskální kroky, které budou představovat zkratku k půjčování peněz na projekty infrastruktury, čímž se vytvoří pracovní místa, nastartuje se růst a investování. Na země, jakými jsou USA, Velká Británie, Japonsko a eurozóna, je naléháno, aby polevily ve své politice úsporných opatření a pootevřely své pokladny.

Se zvyšujícím se očekáváním podobných kroků ovšem roste také šance, že očekávání se ukáže jako liché a skončí zklamáním. Následující graf znázorňuje rostoucí očekávání během uplynulých týdnů. (Ve chvílích, kdy to vypadá, že Fed úrokové sazby zvedne, dolar posiluje. Naopak, když Fed se zvýšením otálí či ho odmítá, dolar slábne).

Zdroj: Bloomberg

Předchozí prudší nárůst při zmínkách o fiskálním stimulu přišel v lednu 2009. Tehdy americká vláda připravovala zveřejnění svého fiskálního balíčku (American Recovery and Reinvestment Act) v hodnotě 814 miliard USD.

Zdroj: Bloomberg

Jak je z předchozího grafu patrno, růst se poslední dobou opět vytrácí. Ekonomika USA porostla o pouhé 1,1 % za poslední čtvrtletí, tedy pomaleji, než se původně očekávalo (1,2 %), uvádějí data zveřejněná Ministerstvem financí minulý pátek. To je sice lepší než počátek roku 2008 (a nikdo nepředpovídá opakování hluboké recese, která následovala), nicméně stále dostatečně pomalé na to, aby z toho bylo patrno, proč se řeči o fiskálním stimulu hlasitě ozývají.

Je za tím však něco víc než obvyklá úzkost, sužující finanční trhy v srpnu. Ceny jsou v limbu, akcie, dluhopisy a měny stagnují, volatilita až neobvykle vázne i na to, že se jedná o letní měsíc. Hedge fondy jsou v nemilosti (trpí odlivem kapitálu investorů) a mají potíže udržet svou stávající strukturu poplatků 2 % a 20 %. Je zde jakési tušení blížící se zkázy.

A mnoho investorů se táže, co by mohlo přinést zlom. Index Standard & Poor's 500 letos získal 7 % a sloučená hodnota akciových indexů po světě zaznamenala nárůst o 10 % v loňském roce. Prostor pro možná zklamání je vskutku veliký: kroky nově zvoleného prezidenta USA vedoucí k opravě infrastruktury, dobrá či špatná investiční rozhodnutí Japonska, bude-li či nebude Německo pokračovat v blokování fiskálních akcí v eurozóně, zdali britská vláda dostojí svého slibu a "resetuje" svou dosavadní hospodářskou politiku. Tato očekávání by se mohla obrátit v hořká zklamání.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.