Akciové trhy - denní zpráva 9.9.2019

10:11 | E V | Diskuze

Trhy mírně rostly po smíšených datech, technologické firmy v hledáčku vyšetřování

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové indexy obchodovaly smíšeně, S&P 500 a Dow mírně rostly, Nasdaq naopak ztratil. Oficiální americká vládní čísla o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru poměrně výrazně zaostala za očekáváním (+130 tis. vs. +163 tis. oček.), což trh zklamalo a nepotvrdila tak předchozí odhady agentury ADP, která naopak ukázala pozitivní překvapení. Negativní vliv poněkud kompenzoval nejrychlejší růst průměrné mzdy za 6 měsíců. Guvernér FEDU Powell ve svém proslovu na toto téma uvedl, že pracovní trh je solidní, stejně tak jako FED očekává solidní růst ekonomiky, je však připraven jednat, aby tento růst podpořil ve světle současných rizik, což investoři vnímají jako vyjádření směrem k dalšímu snižování úrokových sazeb. Další kroky na podporu ekonomiky činí i čínská centrální banka, která nyní snížila sazbu povinných minimálních rezerv bank, čímž se uvolní prostředky pro poskytování úvěrů a podporu ekonomiky. Tento týden bude zásadní událostí zasedání ECB, od které se očekává stimulující balík opatření na podporu ekonomiky, zahrnující snížení sazeb a možné obnovení nějaké formy QE. Americké úřady začaly vyšetřování možného porušení zejména antimonopolních předpisů a předpisů na ochranu soukromých dat ze strany technologických firem jako Facebook a Aplhabet (Google) a potenciálně dalších. To způsobilo pokles technologického sektoru. Qualcomm plánuje využít problémů firmy Huawei a chce uspět se svými 5G čipy pro mobilní zařízení, které by měly být uvedeny příští rok. Spolupráce by měla být zejména s firmou Samsung, v jejíchž mobilech by se měly prodávat. Asijské trhy i futures v Evropě ukazují na pozitivní otevření týdne.

 

ČEZ vyzývá k vyjádření zájmu o koupi rumunských aktiv

ČEZ vyzval zájemce o svá aktiva v Rumunsku, aby vyjádřily zájem o koupi do 25.9.2019. Zdá se, že o rumunská aktiva ČEZu je velký zájem a prodej by se mohl uskutečnit v příštím roce. Z prodeje očekáváme příjmy kolem 30 mld. Kč., jež by mohly být částečně vyplaceny na dividendě a částečně použity na rozvoj obnovitelných zdrojů v ČR.

Zdroj:Jan Šafránek, Petr Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.