Akciové trhy - denní zpráva 9.6.2020

09:55 | E V | Diskuze

Nasdaq na maximu, Gileaz asi nebude.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech během včerejšího obchodování opět rostly a technologický Nasdaq se dokonce dostal na své nové historické maximum a blíží se k hranici 10 000 bodů. Od začátku letošního roku je již výše o více než 10% a svým vývojem potvrzuje současný býčí trend, do kterého nastoupil 23. března. Evropské akciové trhy oproti americkým klesaly do půl procenta, když částečně panují obavy, zda současný růst je „oprávněný“ při stále ne úplně příznivé ekonomické kondici. Trhy nyní očekávají rychlé oživení bez dalšího většího zádrhelu, který by mohl přijít například v podobě druhé vlny koronaviru. Dnes se začínají rozvolňovat karanténní opatření v New Yorku, který byl v rámci Spojených států nejvíce zasaženou oblastí. S očekávaným rychlým oživením rostou i očekávání na růst poptávky po ropě, když energetický sektor v rámci indexu S&P 500 rostl přes 4%. Goldman Sachs také pro letošek zvedli výhled na cenu ropy a očekávají ji u Brentu u 40,4 USD a u WTI u 36 USD za barel. V rámci včera zmíněné a dále diskutované fúze mezi společností Astra Zeneca (-2,7%) a Gilead Sciences (+0,3%) nyní převažují názory, že k ní pravděpodobně nedojde kvůli silným politickým překážkám. Jednotlivé vlády, tedy britská a americká, by totiž v případě úspěchu ve vývoji vakcíny proti COVID-19, rády měly nad nakládáním s vakcínou kontrolu. Zejména na americké straně by tato touha mohla být výrazná. Evropské akciové futures prozatím ukazují k mírnému růstu, aby dohnaly včerejší růst v USA, americké futures se pohybují kolem nuly. 

 

Krátké zprávy z ČR

Vláda na včerejším zasedání schválila (již potřetí) vyšší deficit rozpočtu ve výši 500 mld. Kč z původně plánovaných 40 mld. Kč. Schodek představuje 9% HDP a povede ke zvýšení poměru dluhu k HDP nad 37%.

Průmyslová produkce v dubnu meziročně poklesla o 33,7%, tedy více než o očekávaných 25%. Jedná se o největší pokles od roku 2001, když nejvíce klesal automobilový sektor (-80 r/r). Nové objednávky meziročně klesly o 42%. Na letošní rok očekáváme 9% pokles s 5,8% růstem v příštím roce.

ČEZ plánovaně odstaví druhý blok JE Temelín k 12. červnu kvůli výměně paliva. Komerční banka: Dnes bylo zahájeno hlasování na valné hromadě per rollam, které potrvá až do 29.6

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.