Akciové trhy - denní zpráva 8.10.2019

09:42 | E V | Diskuze

Akciové trhy netrpělivě očekávají výstupy z obchodních jednání

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové indexy v USA včera oslabily o 0,5%. Investoři očekávají nová obchodní vyjednávání s Čínou, jež by měla na ministerské úrovni začít ve čtvrtek. Objevily se informace, že Čína si přeje uzavřít pouze částečnou dohodu v určitých oblastech a nikoliv celkovou, jak by si to přály USA. Evropským akciím se dařilo o poznání lépe a naopak posilovaly nad 0,5% a částečně umazaly více než 3% ztrátu z minulého týdne. Makroekonomická data jsou v Evropě i Německu slabá, o to více se zvyšují sázky na možný fiskální stimul v německé ekonomice, což by akciové trhy přivítaly. Řetězec Kroger ve svých obchodech přestane prodávat ecigarety, kvůli aktuální situaci s rostoucím počtem úmrtí a onemocnění způsobeným užíváním e-cigaret a také rostoucím regulatorním tlakům v tomto segmentu. V této souvislosti byl včera také předložen zákon na regulaci množství obsaženého nikotinu v e-cigaretách. V USA toto dosud regulováno nebylo, oproti EU, což se v posledních týdnech stalo terčem kritiky. Americké školní úřady také podaly žalobu na výrobce e-cigaret JUULs, kvůli cílenému marketingu svých výrobků na mladé lidi, což způsobilo silný rozmach užívání e-cigaret v USA. JUULs díky tomu získaly velmi rychle více než 70% podíl na americkém trhu, nicméně nyní se v souvislosti s aktuální kauzou potýkají s problémy a hrozí jim úplný zákaz. 35% podíl ve společnosti JUULs vlastní tabáková firma Altria, jejíž akcie díky tomu za poslední měsíc klesly o více než 10%. Dnes odpoledne budou zveřejněna PPI data z americké ekonomiky, očekávají se na stejných úrovních jako v minulém měsíci. Ve večerních hodinách bude mít proslov guvernér FEDu Powell.

 

Stock Spirits potvrdil růst tržního podílu na klíčových trzích

Stock Spirits dnes zveřejnil Pre-Close Trading Update za fiskální rok končící 30. září 2019. Společnost si vedla dle očekávání a rostl ji tržní podíl na klíčovém polském a českém trhu. Solidní výkon v ČR byl tažen premiumizací, novými produkty a přidáním distribučních značek Beam-Suntory. Společnost úspěšně dokončila akvizici Franciacorty (v Itálii) a Bartidy (v ČR), což se projevilo v lehkém zvýšení čistého dluhu na 43 mil. EUR (0,7x čistý dluh/EBITDA), který ale stále nepovažujeme za nijak vysoký. SSG také pořád generuje silné operační cash flow. Jak bylo dříve oznámeno, v Polsku stále probíhá vyšetřování ohledně daňového přiznání k dani z příjmu právnických osob za rok 2013, ovšem zdá se, že nakonec bude pro Stock Spirits ukončeno úspěšně. Společnost se zdá být připravena na zvýšení daní v Polsku, Itálii a České Republice v roce 2020, zejména zásluhou vyššího zastoupení prémiových produktů s vyšší marží v tržbách (premiumizací).

Celkově vidíme Pre-Close Trading Update pozitivně a odhadujeme silný růst tržeb (+9% r/r) a EBITDA (+10% r/r) za FY19. Solidní vývoj na klíčových trzích potvrzuje silnou pozici společnosti. Výsledky Stock Spirits zveřejní 4. prosince 2019.

Zdroj:Jan Šafránek, Marek Dongres, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.