Akciové trhy - denní zpráva 7.8.2020

10:02 | E V | Diskuze

Tik Tok musí v USA skončit do 45 dní.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech pokračovaly v růstu, když investoři stále doufají v brzkou dohodu v rámci diskutovaného fiskálního balíčku. Pozitivní zprávy přinesla i data ohledně počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. O tu si v USA požádalo 1,2 milionu lidí, což bylo níže oproti očekávným 1,4 milionu. Mimo to se ke svému konci blíží americká výsledková sezóna, když v současnosti z indexu S&P 500 zveřejnilo své výsledky 424 firem. V 82% případech byly reportované zisky nad odhady, které překonaly přibližně o 23%. Celkově tak lze výsledkovou sezónu těsně před jejím závěrem hodnotit pozitivně, byť zisky firem klesly o 32% (před jejím začátkem byl odhadovaný pokles zisků přes 40%). V rámci korporátních zpráv se včera objevila informace, že by Microsoft (+1,6%) mohl nakonec koupit celý globální business Tik Toku a ne jen jeho americkou část. Tyto informace jsou však prozatím na úrovni spekulací, když poslední oficiální prohlášení od Microsoftu mluví pouze o pokračujících jednání o převzetí americké části Tik Toku. Tik Tok bude dle Trumpa v USA zakázaný do 45 dní a spolu s ním i další aplikace WeChat. Výsledky včera zveřejnil ViacomCBS (+3,4%), který překonal očekávání jak na úrovni tržeb a zisku, tak i v počtu předplatitelů. Tržby kvůli prudkému poklesu v příjmech z reklamy (od dubna se zde situace údajně zlepšuje) ve druhém čtvrtletí klesly o 12%, nicméně byly nad očekávání i díky vyšší poptávce po streamingu. Firma oznámila, že by do rychle rostoucího trhu se streamem chtěla zasáhnout více, a proto by v budoucnu ráda spustila „velkou superprémiovou platformu“, kterou pro své vlastní podnikání označila za „game–changer“. Dnes budou ve Spojených státech zveřejněna data ohledně nezaměstnanosti, u níž se očekává pokles na 10,5% z červnových 11,1%

Evropské trhy během včerejšího dne klesaly v čele s FTSE 100 kvůli firmě Glancore (-8,1%), která pro letošní rok zrušila výplatu dividendy a stáhla s sebou i ostatní energetické společnosti. Akciové futures prozatím ukazují na smíšené otevření trhů.

 

O2 ČR za druhý kvartál oznámila velmi dobrou kontrolu nákladů, solidní vývoj v byznysu

O2 ČR za druhý kvartál oznámila meziročně téměř stabilní tržby na úrovni 9,76 mld. Kč (+0,1% r/r), což bylo přes 1% nad našimi i konsenzuálními odhady. Silný růst v pevném internetu (5,3% r/r) a převážil nižší tržby z mobilního segmentu (-2,4% r/r) a ze Slovenska (-3,5% r/r). Tržby překonaly naše odhady v ICT a prodeji hardwaru pro fixní internet, firma také dosáhla solidního růstu zákazníků ve fixním internetu (+5tis. kv/kv) a O2 TV (+18tis. kv/kv). Český mobilní segment ukázal rychlý růst v tržbách z dat (+14% r/r), zatímco dopad z propadu roamingových tržeb byl vyšší, než jsme očekávali (-50% r/r). Tržby na Slovensku klesly bez vlivu kurzových změn zhruba o 9% r/r, což bylo pod našimi odhady. Za poklesem stál očekávaný pokles tržeb z prodejů hardwaru, nižší regulované propojovací poplatky a klesající ARPU. Počet zákazníků ale na Slovensku rostl dále solidně o 3,7% r/r (+5tis. kv/kv).

EBITDA zisk meziročně rostl o 2,5% na 3,22 mld. Kč, asi 2% nad konsensem a v souladu s našimi odhady, díky vyšší marži. EBITDA marže se zvýšil o 250bb na 33,1% zejména díky nákladovým úsporám v externích službách (marketing ..), zatímco oprávky na nesplácené pohledávky byly stále zvýšené a hrubá marže byla pod odhadem „kvůli“ lepším prodejům hardwaru a ICT (ty mají nižší marži). Čistý zisk meziročně rostl o 2,9% na 1,41 mld. Kč, přes 3% nad konsensem díky vyšší EBITDA, zatímco odpisy, amortizace a náklady financování (+62% r/r), byly mírně nad našimi odhady. Poměr čistého dluhu/EBITDA bez zahrnutí leasingu se zvýšil mezikvartálně z 0,6x na 0,9x kvůli výplatě dividendy. Volné cash flow se nicméně zlepšilo z 2,1 mld. Kč na 2,8 mld. Kč.

Ohledně dopadu koronaviru O2 ČR uvedlo, že epidemie ovlivnila především tržby z roamingu (-50% v ČR a -30% na Slovensku) a prodeje hardwaru v mobilním segmentu, což bylo vyváženo nákladovými úsporami.

O2 ČR ve světle COVID-19 celkově oznámila za druhý kvartál velmi solidní výsledky. Růst zákazníků zůstal velmi dobrý v placené televizi, pevném internetu, u smluvních zákazníků a v průmyslových SIM. Pokles tržeb z roamingu v ČR a SR byl vyšší, než očekávaný, ale byl kompenzován solidními tržbami z ICT a hardwaru. Klíčové růstové segmenty (mobilní a pevná data a placená TV) pokračovaly v dobré výkonnosti a firma ukázala poměrně striktní kontrolu nákladů. Celkově vidíme výsledky pozitivně, ačkoliv pozornost trhu je v současnosti upřena na podmínky chystané 5G aukce. ČTÚ by měl vypořádání připomínek z veřejné konzultace k aukci zveřejnit dnes. Firma bude mít v 11 hodin konferenční hovor s analytiky, kde to bude jistě hlavním tématem.

 

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny

ČNB na včerejším zasedání v souladu s očekáváním ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 0,25%. Guvernér Rusnok řekl, že si nedokáže představit zvyšování sazeb dříve než v polovině roku 2021. ČNB také představila novou prognózu, ve které snížila svůj výhled HDP pro letošní rok na -8,2%. Stejně tak ČNB snížila i výhled na příští rok, kde nyní očekává růst HDP na úrovni 3,5% místo dříve očekávaných 4%.

Zdroj:Marek Dongres, Bártek Petr, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.