Akciové trhy - denní zpráva 7.5.2019

10:23 | E V | Diskuze

Hrozba nových cel poslala dolů americké i evropské akcie

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Americké akciové trhy včera uzavřely obchodování poklesem o několik desetin procent, index S&P 500 ztrácel 0,45%. Na začátku obchodování přitom indexy otevíraly až 2% v záporu. Důvodem byla reakce trhů na vyostření rétoriky ohledně obchodních jednání mezi USA a Čínou a hrozba okamžitého zvýšení cel na produkty vhodnotě 200 mld. USD, s potenciálem uvalit cla na veškerý import z Číny ve výši 325 mld. USD. Během obchodního dne však indexy téměř vymazaly své ztráty, když čínská strana projevila ochotu pokračovat v jednání a objevily se názory, že zvolená rétorika prezidenta Trumpa je pouze součástí vyjednávání a cílem USA je se dohodnout. Nejvíce negativně reagovaly průmyslový sektor, základní materiály a technologie. To jsou sektory citlivé na možné vzájemné sankce a na případné ochlazení čínské a globální ekonomiky. Čínská delegace má ve středu přijet do USA, aby pokračovala ve vyjednávání. Krach ve vyjednáváních by měl velmi negativní důsledky, což už v cenách akcií po nedávném růstu indexů započítáno není.

Evropské akcie reagovaly na vývoj v USA rovněž poklesem téměř o 1%. Nedařilo se zejména automobilovému průmyslu (- 2,1%), který je velmi citlivý na cyklus. Výrobce luxusních aut BMW klesal o 1,9%, poté co za 1Q19 meziročně reportoval pokles zisku před zdaněním o 78% kvůli zvýšeným investicím a tvorbě rezervy na hrozící pokutu ve výši 1,57 mld.USD, která firmě hrozí od Evropské komise ohledně kartelové dohody.

Dnes budou reportovat výsledky za 1Q19 firmy Allergan, Electronic Arts, Western Union, Tripadviser či společnost Lyft, která zveřejnění první výsledky od uvedení na burzu a jejíž akcie od svého IPO ztratily přes 25%. Z makroekonomických reportů budou zejména evropští investoři v 11 hodin CET sledovat zveřejnění výhledu EU pro nadcházející 2 roky. V posledních měsících docházelo ke snižování odhadů růstu evropských ekonomik, proto by více pozitivní výhled mohl být impulsem pro evropské akcie.

 

 

 

 

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.