Akciové trhy - denní zpráva 6.4.2020

09:50 | E V | Diskuze

Pochmurná data z trhu práce, akcie klesaly.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v pátek klesaly napříč regiony a zaznamenaly tak pokles i za celý minulý týden. Po silné růstové korekci v předcházejícím týdnu jsou nyní zdá se na úrovni, které mohou znamenat pohyb oběma směry. Na jedné straně se zdá, že v Evropě se počet růstu obětí zpomalil a vlády v jednotlivých zemích postupně připravují plány na uvolnění restrikcí, na druhé straně se objevily informace, že po uvolnění restrikcí v Číně počet nakažených opět roste, v Japonsku se situace začala zhoršovat a v USA se očekává zatím nejhorší týden. Hlavní páteční událostí na americkém trhu byla patrně data z trhu práce, jež podle očekávání ukázala po 9 letech nepřetržitého růstu pokles pracovních míst o 700 tisíc, oproti očekávaným 100 tisícům. Jednalo se o data, do poloviny března, takže neobsahovala největší vlnu omezení, jež bude patrná až v dalších vydáních. Americké aerolinky měly do pátku možnost požádat o vládní pomoc v rámci fiskálního balíku. Podle informací o pomoc požádaly všechny velké firmy. Podmínky zatím nebyly zveřejněny, nicméně součástí žádostí pomoci by měla být opce státu na majetkový podíl ve firmách. Delta Airlines v pátek uvedly, že kvůli 90% omezení provozu za den ztrácejí 60 mil. USD a tržby za 2Q20 klesnou o 90%. GM uvedl, že prodeje v Číně za 1Q klesly přes 40% r/r. Tesla ve čtvrtek oznámila nejvyšší počet dodaných vozů za dosavadní první kvartály – 88,4 tis., k čemuž dle firmy přispělo i brzké zahájení dodávek Modelu Y. Výroba a dodávky podle firmy nebyly v 1Q virovou epidemií výrazně zasaženy. FedEx na půl roku sníží o 90% plat svému řediteli a využije kreditní linky ve výši 1,5 mld. USD zejména kvůli zvýšenému výpadku objednávek v korporátním segmentu, jež poskytují vyšší marže, zatímco v segmentu domácností firma zaznamenala zvýšenou aktivitu. Akcie čínského řetězce Luckin Coffee pokračovaly v pádu (nyní již -80 %), poté co vyšlo najevo, že provozní ředitel za loňský rok zfalšoval 40% tržeb, o čemž informovala sama firma. Dnes nejsou očekávána zásadnější ekonomická data, později v týdnu to budou ve čtvrtek opět žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, data o inflaci a rovněž bude očekáváno jednání OPEC+ ohledně možného snížení produkce ropy. Z plánovaného dneška bylo prozatím odloženo na čtvrtek. Futures trhy ukazují na výraznější (+3%) otevření růstem.

 

S&P revidovala výhled pro Komerční banku

Agentura S&P revidovala výhled pro Komerční banku z pozitvního na stabilní v rámci revize výhledu Société Générale. Dlouhodobý a krátkodobý rating na úrovni „A/A-1“ byl ponechán. Podnětem pro revizi byl zhoršený výhled na profitabilitu pro letošní rok kvůli současné pandemii.

 

Pojišťovny v Rakousku bez zpětných odkupů

Rakouský regulátor v pátek uvedl, že by všechny pojišťovací společnosti měly pozastavit zpětné odkupy akcií. To by se týkalo I VIG.

 

Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů po dobu tří měsíců

(Erste Group) Rakouská vláda představila legislatiní změny, které by spotřebitelům a malým podnikům (méně než 10 zaměstnanců na plný úvazek a tržby pod 2 miliony eur) pozastavily splátky úvěrů po dobu tří měsíců. Stát se také bude zabývat garančním programem pro firmy ve kterém by se zaručil za 90% úvěrů do maximální výše 120 milionů eur nebo tříměsíčního obratu. Podmínkou pro získání záruky je, že se firma po dobu jednoho roku musí vzdát výplaty dividend.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.