Akciové trhy - denní zpráva 5.8.2020

10:08 | E V | Diskuze

Trhy vyhlížejí stimulační balíček.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech skončily po volatilnějším obchodování opět o něco výše. Dařilo se zejména akciím ze sektoru energií díky mírnému růstu ceny ropy. Trhy jsou teď zaměřené na stimulační balíček, který je ve Washingtonu stále diskutován. Velká část investorů a ekonomů ho vidí jako potřebný k udržení současného tempa oživení. Stále však na stole není finální dohoda mezi Demokraty a Republikány a v tomto týdnu se tak jeho představení pravděpodobně nedočkáme. S výsledky přišlo Disney (+0,8%), které se i přes aktuální situaci a uzavřené parky dostalo ve druhém čtvrtletí do mírného zisku (8 centů na akcii). To akcie podpořilo, když byla očekávána ztráta 64 centů na akcii. Firma zveřejnila, že její streamovací platforma Disney+ měla ke konci reportovaného období 57,5 mil. předplatitelů, což bylo za očekáváním (59,4 mil.), nicméně na konferenčním hovoru poté CEO řekl, že Disney+ má aktuálně už 60,5 mil. předplatitelů. Dnes budou sledovány výsledky Moderny (+0,6%), u které se čekají nové informace ohledně vývoje vakcíny. Firma by pravděpodobně mohla již nastínit i její předpokládanou cenu. Dále budou zveřejněna ADP data ohledně zaměstnanosti, PMI data ze služeb od institutu ISM a k tomu data ohledně množství zásob ropy.

Evropské trhy během včerejšího dne příliš velké změny neudělaly a skončily víceméně beze změny. Do poklesu se dostaly akcie likérky Diageo (-5,6%), která zveřejnila nižší než očekávané tržby (-8,4% r/r) kvůli nižší poptávce po whisky, ginu a vodce na většině svých trzích. Nejvíce byl na úrovni tržeb zasažen asijský trh (-16% r/r), který byl v posledních letech jedním z nejvíce růstových. Naopak rostly akcie energetické společnosti BP (+6,5%), která zveřejnila rekordní ztrátu ve výši 6,7 mld. USD a oznámila snížení své dividendy. Pozitivně však investoři vnímali oznámené 40% omezení těžby ropy a zvýšené investice do obnovitelných zdrojů. V Evropě dnes také budou zveřejněna PMI data, kde se očekává ve většině případů podobné hodnoty jako minule, tedy nad 50 body. Asijské trhy se dnes obchodují smíšeně, akciové futures v USA a v Evropě prozatím ukazují k mírnému růstu.

 

Krátké zprávy z ČR:

Kofola dnes pořádá valnou hromadu se začátkem v 10 hodin. Hlasování o dividendě není na programu. To se pravděpodobně uskuteční na mimořádné valné hromadě v listopadu.

ČEZ: Ústavní soud přikázal soudům nižší instance, aby se zabývaly vrácením sumy ve sporu mezi SŽDC a ČEZ. Rozsudek se týká pouze procesní stránky případu, nicméně ukončení sporu se dále prodlužuje. (HN) Možné vrácení částky zpět ČEZu se prozatím zdá jako nepravděpodobné.

Banky: Dle údajů ČBA banky obdržely v posledním týdnu jen třetinu žádostí o odklad splátek v porovnání s červnem. (České noviny, HN) Od listopadu skončí oznámená moratoria a subjekty budou muset znovu začít splácet, postupně klesající zájem o odklad splátek tak lze očekávat.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.