Akciové trhy - denní zpráva 5.6.2020

09:54 | E V | Diskuze

Akciové trhy ve čtvrtek poprvé v týdnu polevily, aerolinky ale vzlétly k výšinám.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Hlavní indexy v USA i Evropě během čtvrtečního obchodování poprvé v týdnu oslabovaly do jednoho procenta. Za celý týden jsou nicméně v zisku několik procent a to zejména evropské indexy v čele s německým Daxem (+7,3%). Evropské akciové trhy mají vyšší váhu ve finančním sektoru a „starém“ průmyslu, jenž se v poslední době díky lepším ekonomickým vyhlídkám zotavovaly rychleji, díky tomu se jim tedy dařilo relativně lépe. Evropskému sentimentu pomáhá také plánovaná výrazná společná pomoc EU ve formě grantů a úvěrů jednotlivým zemím a rovněž včerejší rozhodnutí ECB o navýšení objemů nákupů dluhopisů o 600 mld. eur, více než se očekávalo. Zlepšení ekonomického výhledu se v tomto týdnu také konečně promítlo do výnosu státních dluhopisů, jenž se v případě 10letých dluhopisů USA výrazněji pohnuly směrem vzhůru k 0,84%, nejvýše od konce března. To může signalizovat, že se do akcií nyní přesouvají přeci jen ve vyšší míře i „chytré peníze“ v podobě institucionálních investorů. K tomu by nahrával také vývoj na zlatě, jež postupně ustupovalo s předchozího vrcholu. Ropa včera mírně poklesla, investoři stále očekávají na jednání OPEC+ o dalším osudu dohody o snížení produkci. Ceny ropy na jedné straně ukazují v posledních týdnech silný růst, nicméně pokud by se organizace rozhodla dohodu neprodloužit nebo snížit, je velmi pravděpodobná minimálně krátkodobá prudká negativní reakce. Na druhé straně prodloužení dohody by mělo ceny ropy dále podpořit, což však podpoří severoamerické producenty břidlicové ropy, jež by na těchto úrovních již mohli začít opět výrazněji zvyšovat těžbu. Energetický sektor by tak mohl celou situaci přestát relativně lépe, než se očekávalo, počet bankrotujících firem nebyl doposud tak výrazný. Velmi výrazně včera posilovaly aerolinie (+12%), poté co American Airlines uvedly, že od července výrazně zvýší počet letů k 55% kapacit roku 2019, zatímco v květnu to bylo 20%. Informace přichází po předchozích zprávách o celkově rostoucí letecké aktivitě i růstu rezervací dovolených. Akcie firmy včera skokově rostly o 41%, jelikož firma byla považována za jednu z nejzranitelnějších na americkém trhu v současné situaci, díky svému vysokému zadlužení. Tato zpráva tedy dle investorů snižuje riziko, že by firma měla zbankrotovat. Akciové futures dnes ukazují na opětovný růst přes 1%. Očekávat se budou data z trhu práce v USA. 

 

Upravené podmínky aukce 5G frekvencí na první pohled negativní pro O2 ČR

ČTÚ včera vydal upravený návrh podmínek aukce frekvencí 700 MHz a 3,5 GHz. Jeden 2X10 MHz blok má být rezervován pro nové zájemce. Podmínka pokrytí pro získání národního roamingu po 6/2025 byla zvýšena z 20% na 30% a vyvolávací aukční cena v pásmu 700 MHz byla stanovena v přepočtu na zhruba 0,25 EUR/MHz/pop. Upravené podmínky nyní půjdou znovu do veřejné konzultace, připomínky mohou být podány do 4. Července. V rozhovoru na internet pak šéfka ČTÚ řekla, že seriózní zájem o aukci mají minimálně tři potenciální noví plnohodnotní operátoři: ČEZ, České Radiokomunikace a Sazka. V samostatném článku se pak menší operátor Nordic Telecom vyjádřil, že už na frekvencích 3,5 GHz dosáhnul pokrytí asi pětiny obyvatelstva (ČTÚ, Lupa.cz, E 15).

Rezervovaný blok v pásmu 700 MHz pro nové uchazeče je tak zpět na stole. ČTÚ také podle našeho názoru upravil podmínky tak, aby je stávající operátoři nemohli jednoduše napadnout. Dva ze tří stávajících operátorů se totiž mohou teoreticky povinnosti národního roamingu vyhnout. Povinnost vydražitelů 700 MHz poskytnout národní roaming novému hráči bez ohledu na to, zda na pokrytí použil pásmo 700 MHz či 3,5 GHz nicméně v návrhu zůstala. To výrazně nahrává Nordic Telecom. Seriózní zájem ze strany ČEZ, Sazky a Radiokomunikací je pak pro O2 ČR také negativní. Cílová cena (241 Kč, asi 10% nad aktuální cenou) a doporučení Erste na akcie O2 ČR sice již předpokládají dlouhodobý tlak na ceny mobilních dat, i tak bychom ale očekávali na nový návrh podmínek aukce negativní tržní reakci. 

 

Komerční banka: nová člena představenstva

Jitka Haubová vystřídá v představenstvu Komerční banky Vladimíra Jeřábka. J. Haubová v bance pracuje od roku 2006 a v představenstvu bude odpovědná za transakční a platební služby, investiční bankovnictví či právní odbor. 

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.