Akciové trhy - denní zpráva 5.12.2019

10:28 | E V | Diskuze

Uzavření dohody pro změnu už do 15.12.?

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Americké akciové trhy se včera po třech dnech poklesu oživily, když se objevila zpráva, že první část obchodní dohody mezi USA a Čínou má být uzavřena ještě před termínem pro zvýšení amerických cel 15. prosince. Rostla také ropa v očekávání omezení produkce OPEC na zasedání, které začíná dnes. V návaznosti na trh v USA a díky oznámenému fiskálnímu stimulu v Japonsku rostly v noci i Asijské trhy. Dnes ráno vyšla špatná data o zpracovatelském průmyslu v Německu, kde objednávky v říjnu klesly o 0,4% proti očekávání +0,4%. Meziročně pak objednávky klesají 5,5% tempem. To nedává dobrý výhled na zítřejší data o průmyslové produkci. Evropské trhy i tak začínají dnes ráno v lehce pozitivní duchu. 


 
O2 ČR prodloužila zpětný odkup
 
Představenstvo O2 ČR včera schválilo prodloužení zpětného odkupu akcií. Firma může od ledna 2020 nakoupit akcie až v kumulovaném objemu (společně s předchozími odkupy) do 4% akcií. To aktuálně odpovídá zbývajícímu asi 1% akcií pro příští rok. Maximálně bude moci firma nakupovat ¼ průměrného denního objemu z listopadu 2019, tedy asi 15tis. akcií denně. 
 
Zprávu hodnotíme neutrálně, když se prodloužení zpětného odkupu dalo vzhledem k dobrému zadlužení firmy očekávat. Obnovený zpětný odkup v posledních týdnech ovšem akcie O2 ČR viditelně podporuje.

 

Analytický meeting Stock Spirits po 2H19
 
Management SSG byl na meetingu s analytiky sebevědomý ohledně přenesení zvýšených spotřebních daní v Polsku (o 10%) a v ČR (o 13%) od příštího roku do koncových cen. Argumentoval tím, že na rozdíl např. od roku 2014 (kdy mu zvýšení daní v Polsku způsobilo velké komplikace) má výrazně vyšší podíl prémiových značek v portfoliu (již přes 30%). Prémiový segment je výrazně méně cenově citlivý. Společnost také věří, že má mnohem lepší/silnější tržní pozici. V ČR SSG mluvila dokonce o zvýšení cen vyšším, než bude potřeba pro pokrytí vyšší spotřební daně. 
 
Ohledně nové investice do destilačních kapacit v Polsku společnost očekává rychlou pětiletou návratnost investice prostřednictvím nákladových úspor, investice zároveň tvýší produkční kapacitu ve vysokomaržové výrobě ochucené vodky. 
 
Nižších marže v ČR ve 2H19 byly způsobeny hlavně marketingem a integrací nedávno koupené Bartidy, v příštím roce se očekává návrat na dřívější úrovně. Stejně tak celková EBITDA marže byla ve 2H19 ovlivněna nejen Bartidou, ale i integrací italské Franciacorty (ta kvůli tomu vykázala negativní EBITDA). SSG nadále hledá investiční příležitosti v regionu, cíluje zadlužení mezi 0,5-1,5x ND/EBITDA, když aktuálně je na úrovni 0,7x.   
 
Celkově výsledky SSG za 2H19 i následná prezentace ukázaly, že firma si vede lépe než trh v Polsku i v ČR. Trhy v regionu navíc výrazně zrychlily růst. Zvýšení spotřebních daní v Polsku a ČR zůstává jasně největším rizikem. SSG se nicméně zdá dobře připravena. Investice do nových kapacit v Polsku by měly za tři roky mít pozitivní dopad do EBITDA kolem 7%. 

Zdroj:Marek Dongres, Bártek Petr, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.