Akciové trhy - denní zpráva 4.12.2020

10:06 | E V | Diskuze

Pfizer snížil odhad objemu výroby vakcíny.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během čtvrtka obchodovaly smíšeně, index S&P500 skončil mírně v záporu, mimo FTSE100 klesaly i indexy v Evropě, oproti tomu Nasdaq a Dow rostly o několik desetin procenta. S&P500 ke konci obchodování klesal po zprávách, že Pfizer snížil cíl pro objem dodávek vakcín v tomto roce na polovinu z původních 100 milionů kvůli pomalejšímu zvyšování výroby. Firma pro příští rok plánovala 1,3 miliardy vakcín, přičemž na jednu osobu je třeba aplikace dvou dávek. Moderna plánuje letos dodat 20 milionů vakcín a kolem 125 milionů v prvním kvartále, i zde jsou potřeba dvě aplikace. Dow Jones rostl podpořen růstem Boeingu přes 5% druhý den po sobě, poté co Ryanair potvrdily svou objednávku na dodávku 75 letadel 737 MAX za 9 miliard dolarů, což vzbuzuje optimismus, že další provozovatelé budou následovat. Ropa dnes pokračuje v posilování těsně pod 50 USD za barel v reakci na dohodu zemí OPEC+, jež rozhodly o snížení produkčních škrtů o 500tis. barelů denně od prvního ledna a dohodly se na pravidelných měsíčních schůzkách pro vyhodnocení situace. Trh se chvíli obával, že by zvýšení produkce mohlo být vyšší a skokové, jelikož dohoda nebyla jednoduchá. S postupující cenou ropy vzhůru lze očekávat další zvyšování produkce. Zlato rovněž nadále posilovalo k úrovni 1 850 USD za unci, předsedkyně Sněmovny v americkém kongresu se nechala slyšet, že by se zákonodárci mohli dohodnout na podobě fiskálního stimulu do 11.prosince, kdy dojde k přerušení schůze. Poslední kompromisní návrh ve výši 900 mld.USD údajně nabírá zvyšující se podporu, není však jisté, zda jej podpoří i prezident, jelikož by neměl obsahovat přímou výplatu peněz občanům ve výši 1 200 USD na osobu.

Tlak na Facebook stupňuje administrativa v USA, Ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu na firmu kvůli údajné diskriminaci amerických pracovníků při preferenci najímání pracovníků ze zahraničí. Warner Bros studio, vlastněné AT&T oznámilo, že pro příští rok uvede nové filmy ve stejný den jako v kinech i na své streamovací službě HBO MAX jako reakci na situace ohledně koronaviru. AT&T se snaží posílit růst uživatelské báze této streamingové služby v konkurenci s Netflixem či Disney+. Dnes je očekáváno zveřejnění dat z amerického trhu práce za listopad, očekává se pokles nezaměstnanosti na 6,8%, včerejší data ukázala pomalejší růst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti než se čekalo. Akciové futures dnes zatím posilují k 0,3%.

 

ČEZ: Dnešní zasedání uhelné komise

Dnes by se mělo uskutečnit zasedání uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu od uhlí. Na stole je několik scénářů pro odchod od uhlí mezi lety 2033-43, nicméně jako nejpravděpodobnější se jeví rok 2038, k němuž se zavázalo například Německo.

Rok 2038 bychom pro ČEZ považovali za pozitivní, když by došlo ke zlepšení jeho ESG ratingu bez většího dopadu na jeho hospodaření (pouze jedna uhelná elektrárna o výkonu 660 MW by měla být v provozu po roce 2035). Pakliže by bylo datum odchodu z uhlí stanoveno na rok 2033, tak by to pro ČEZ znamenalo dřívější ukončení provozu uhelných elektráren o výkonu 2,2GW. To by však pravděpodobně dprovázely státní kompenzace. Při stanovení odchodu na rok 2043 by se jednalo o status quo.

 

Philip Morris ČR představil novou e-cigaretu

Philip Morris International a Philip Morris ČR oznámily prodej e-cigarety IQOS VEEV v České republice jako na prvním trhu v Evropě a na druhém trhu na světě (po zářijovém spuštění na Novém Zélandu). Vedle HEETs se tak jedná o další alternativní produkt této firmy. Tržní podíl elektrických cigaret v ČR je odhadován na 3-5%, ale nabízí potenciál do budoucnosti. Svou verzi e-cigarety už loni představil Japan Tabacco s e-cigaretou Logic Vapes a v únoru 2020 pak BAT spustil svůj Vype ePan. Tak velký dopad do tržeb PMČR jako u HEETs pro tuto chvíli neočekáváme, nicméně vývoj prodejů budeme pozorně sledovat.

 

Krátké zprávy z ČR

O2 ČR: Firma oznámila, že prodloužila dobu, po kterou bude mít právo využívat ochranné známky O2, konkrétně až do 31. prosince 2036.

CECE index: Včerejší rozhodnutí o převážení nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií pro O2 ČR. Změny vejdou v platnost 18. prosince po uzavření trhu.

Avast: Agentura Moody's změnila výhled pro Avast na pozitivní a potvrdila jeho rating na úrovni Ba2. Pozitivní výhled je založen na očekávané stabilní ziskovosti a postupným snižováním zadlužení v následujících čtvrtletích.

VIG: Agentura S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+, stejně tak učinila i pro dceřinou společnost VIG RE zajišťovnu. Výhled ponechala jako stabilní.

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.