Akciové trhy - denní zpráva 31.7.2020

10:16 | E V | Diskuze

Možný odklad amerických voleb.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včerejší obchodování na zaoceánských trzích bylo smíšené, když vyšla data ohledně amerického HDP, které mezičtvrtletně kleslo o 33% (jde o anualizovaná data). Včerejší data ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti skončily velmi mírně nad odhady, nicméně stále si o podporu zažádalo na 1,4 milionu lidí. Poté sám Trump mírně znervóznil trhy, když se zmínil o tom, že by se datum prezidentských voleb ve Spojených státech mohlo posunout kvůli současné situaci. Volby by se měly (původně podle plánu) konat v listopadu a pro trhy to bude jedna z klíčových událostí letošního roku, takže určitá nervozita z těchto informací je na místě. Celkově i situace ohledně koronaviru nepřináší nejlepší zprávy, když v Číně byl včerejší nárůst nejvyšší od 5. března a situace se mírně zhoršuje i v některých dalších státech. Dnes jsou ve Spojených státech očekávány výsledky ropných gigantů – Exxon Mobil (-4,9%) a Chevron (-4,2%). Očekává se, že obě společnosti zakončí druhé čtvrtletí ve ztrátě kvůli nižším cenám ropy a pozornost bude upřena zejména na budoucí výhled, které by firmy již mohly poskytnout.

Evropské trhy během včerejšího dne klesaly výrazněji, když se nedařilo cyklickým sektorům, zejména bankám, pojišťovnám, automobilkám a energetickým společnostem. Spolu s americkou ekonomikou se propadla i ta německá, když ve 2Q poklesla mezičtvrtletně o 10,1 % a meziročně o 11,7 %. Mimochodem šlo o největší mezičtvrtletní pokles od roku 1970, od kdy se data měří.

 

Výsledky Monety zaostaly za odhady

Čistý zisk Monetě ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o 54% na 469 mil. Kč, což bylo daleko pod odhady kvůli vyšší tvorbě nákladů na opravné položky, než se očekávalo. Na druhou stranu, dokončení akvizice s Wüstenrot (k 1. dubnu) jednorázově podpořilo hospodaření banky ve druhém čtvrtletí ve výši 0,9 mld. Kč. Náklady na tvorbu opravných položek vzrostly masivně na 1,8 mld. Kč (oproti 0,7 mld. Kč v prvním čtvrtletí) a tedy i více než se očekávalo. Čistý úrokový výnos byl ve 2Q20 meziročně vyšší o 7%, když negativní vliv způsobený nižšími úrokovými sazbami více méně vyrovnal přírůstek z akvizice Wüstenrot. Celkově byl tak úrokový výnos v souladu s našimi odhady. Příjmy z poplatků a provizí meziročně klesly o 6% a zůstaly mírně za konsenzem. Výsledek z obchodování (8 mil. Kč) byl velmi slabý a skončil daleko za konsenzem trhu. Celkové náklady pokračovaly v růstu (+13% r/r), což ale bylo očekáváno. Kapitálový ukazatel Tier 1 klesl ve 2Q20 na 14,4% ze 17,4% v 1Q20, zejména kvůli akvizici Wüstenrot. Co se týče výhledu, tak Moneta očekává, že letos dosáhne na zisk minimálně ve výši 2,1 mld. Kč, v roce 2021 na 2,7 mld. Kč a v roce 2022 pak na 3,8 mld. Kč. Celkově se výhled na zisk zvýšil, ale spolu s ním i výhled na tvorbu opravných položek (nyní 180- 200bps).

Výsledky Monety skončily vysoko za očekáváním, zejména kvůli vyšší tvorbě opravných položek než se čekalo (v prvním pololetí celkově 2,5 mld. Kč). Velká část z těchto opravných položek (1,9 mld. Kč) byla spojena s pandemií koronaviru a zhoršené makroekonomické situaci. V rámci příjmové linie, příjmy z poplatků a provizí klesly více, než se čekalo a výsledek z obchodování byl také horší, než se čekalo. Více informací by banka měla poskytnout na dnešním konferenčním hovoru. Banka zaúčtovala jednorázový příjem z akvizice Wüstenrotu, když pokles v kapitálových ukazatelích se očekával. Výhled na rok 2020 je víceméně v souladu s očekáváním, spíše mírně lepší než očekával konsenzus složený bankou. Výhled na rok 2021 je ale už vyšší než se čekalo. Moneta dnes k výsledkům uspořádá konferenční hovor v 15:00.

 

Erste s výsledky za 2Q20 pod konsensem kvůli opravným položkám

Erste Group dnes ráno reportovala čistý zisk za 2Q20 na úrovni 58,5 mil. Eur (-84% r/r, podle firmou posbíraného konsensu se čekalo 95,3 mil. Eur), což bylo meziročně výrazně níže kvůli dopadům koronaviru na opravné položky. Ty dosáhly 614 mil. Eur a byly 14,5% nad konsensuálním odhadem. Čistý úrokový výnos byl stabilní, zatímco výnosy z poplatků klesaly o 8%, oboje v souladu s odhady. Provozní zisk (před oprávkami) ovšem díky poklesu nákladů rostl o 2% r/r a byl 6,5% nad odhady. CET1 kapitálová přiměřenost vzrostla z 13,1% na 14,2% a podíl nesplácených úvěrů zůstal na 2,4%. Erste chce nadále (v závislosti na výhledu ekonomiky a hospodaření firmy) vyplatit dividendy za roky 2019 a 2020, jakmile doporučení regulátora nevyplácet dividendy skončí (1.1.2021).

Zdroj:Marek Dongres, Thomas Unger, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.