Akciové trhy - denní zpráva 30.9.2020

10:13 | E V | Diskuze

Chaotická prezidentská debata.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech a v Evropě uzavřely ještě před první prezidentskou debatou a skončily v mírném záporu, když část investorů před ní uzavřela své otevřené pozice a vybrala zisky. Americké a evropské akciové futures po živelné debatě pokračovaly v poklesu a nyní se obchodují v záporu k jednomu procentu. Poměrně chaotická debata trhům nepomohla, když naopak zvýšila tržní nervozitu. Ukázala, že pakliže by volby vyhrál Biden, tak Trump prohru ponese velmi těžce. Na otázku moderátora Wallaceho, zda bude současný prezident respektovat výsledek voleb, Trump pouze odpověděl svými tvrzeními o rozsáhlých voličských podvodech. Celkově tak první prezidentská debata, ve které si oba kandidáti skákali do řeči (Trump tak však činil viditelně více) a vzájemně se obvinovali, nepřinesla na trhy žádný pozitivní vliv. Okamžitý průzkum po skončení debaty od agentury CBS ukázal na Bidena jako na vítěze první debaty, což lze minimálně z krátkodobého hlediska brát jako důvod rostoucí nervozity a nejistoty. Lepší výkon Trumpa by pak byl býval na druhé straně hodnocen spíše pozitivně. Včera kromě prezidentské debaty probíhaly také diskuze ohledně fiskálního balíčku ve Spojených státech. Komentáře ukazují, že dohody mezi Demokraty a Republikány by mohlo být dosaženo již v tomto týdnu. Diskuze budou dnes pokračovat. Demokraté navrhují pomoc ekonomice ve výši 2,2 bilionu USD, zatímco Trumpova administrativa předkládá pomoc ve výši 1,5 bilionu USD. Návrh Republikánů je ale vyšší než dříve navrhovaná pomoc v tomto měsíci. Výsledný stimul tak bude pravděpodobně někde kolem 2 bilionů USD.

V rámci korporátních zpráv Disney (-0,5%) po konci obchodování oznámilo, že propustí 28 tis. zaměstnanců pracujících v zábavních parcích (zejména v USA) kvůli nízkému zájmu návštěvníků vlivem pandemie. Dále bude dnes sledován zkušební let letadel 737 MAX ze stáje Boeingu (-1,5%) pod dohledem šéfa Federálního úřadu pro letectví S.Dicksona. Dnešní zkušební let je označován za milník v rámci procesu vrácení 737 MAX do provozu.

Asijské trhy dnes posilují díky pozitivním PMI datům z Číny, která ukazují na pokračující zlepšování tamější makroekonomické situace. Evropské akciové trhy včera klesaly spolu s těmi americkými.

 

Philip Morris ČR v 1H s dobrými tržbami, zisk zasažen mixem a pohybem zásob

Philip Morris ČR dnes reportoval 4,7% r/r růst tržeb na 8.6 mld. Kč hlavně díky růstu prodejů HEETs a zařízení IQOS o 1,3 mld. Kč. Čistý zisk proti tomu klesnul o 14% r/r na 1.74 mld. Kč kvůli horším prodejům cigaret v pohraničí a kvůli nákladům spojeným s pohybem zásob vyvolaných vlivem vládních nařízení v rámci opatření proti vypuknutí pandemie COVID-19 v České republice i na Slovensku. Celkový objem prodejů se meziročně snížil o 3,5%, což je ve světle situace na trhu (pokles o 11,5% v ČR a o 1,3% v SR) velmi dobrý výsledek. Celkový tržní podíl v ČR tak vzrostl o 3,5% na 44,4% a v SR o 0,2% na 58%.

Zatímco výsledky na úrovni provozního i čistého zisku meziročně výrazně klesly a byly pod naším očekáváním kvůli jednorázovým nákladům spojeným s pohybem zásob, tržby a tržní podíly si díky HEETs vedly dobře. Na úrovni hrubého zisku firma reportovala stabilní výsledky, když HEETs nesou nižší marži než klasické cigarety, ale jejich rychlý růst by měl postupně začít do růstu zisku přispívat. Tržby v 1H pak byly výrazně zasaženy propadem přeshraničních prodejů. S výhledem do druhého pololetí lze i přes nadále slabé přeshraniční prodeje a dopady skokového 10% růstu spotřebních daní (na stáncích se projevil cca od července) očekávat na úrovni zisku o něco lepší výsledky. Anualizovaný zisk na akcii 1264 Kč implikuje přes 9% potenciální hrubý dividendový výnos. PMČR tak je i přes růst spotřebních daní nadále zajímavá defenzivní akcie.

Zdroj:Jan Šafránek, Marek Dongres, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.