Akciové trhy - denní zpráva 30.7.2020

10:17 | E V | Diskuze

AMD překvapilo, dnes výsledky gigantů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Během středečního obchodování se zaoceánským indexům dařilo, když americký FED po svém dvoudenním zasedání přislíbil a opět zopakoval, že je připraven použít veškeré nástroje k tomu, aby podpořil ekonomiku bojující s koronavirem. Na druhou stranu varoval, že její budoucí vývoj bude záležet právě na vývoji situace ohledně koronaviru. Počet nakažených včera překonal hranici 17 mil. a byl zaznamenán vůbec největší přírůstek nově nakažených za celou dobu pandemie (289 tis.). Ve Spojených státech viru podlehlo již přes 150 tis. lidí, tedy více než Trump s jeho týmem při začátcích pandemie odhadoval. V tomto směru tak budou investoři vyhlížet pokroky ve vývoji vakcíny, když některé firmy jsou již údajně blízko – viz. minulé zprávy od Moderny (-2,4%). Mimo to, ani na včerejším dalším zasedání Demokraté s Republikány nenašli společné řešení v otázce diskutovaného podpůrného balíčku. Demokraté odmítli republikánský návrh na krátkodobé prodloužení zvýšených dávek v nezaměstnanosti spolu s moratoriem na vystěhování nájemníků a požadují komplexnější podobu zákona. Stále si tak trhy na finální podobu balíčku budou muset počkat, pravděpodobně několik týdnů. Z korporátních výsledků během včerejšího dne vyšel jako vítěz výrobce čipů AMD (+12,5%). Ten zvedl svůj výhled na letošní růst tržeb z 25% (o čemž informoval v dubnu) na současných 32%. CEO Lisa Su oznámila, že firma očekává v druhé polovině rostoucí poptávku po počítačích. Dále do prodeje půjdou dvě vlajkové herní konzole od Sony (+0,2%) a Microsoftu (+1%), které jsou kompletně postaveny na čipech od AMD. Velká část faktorů tak směřuje k růstu poptávky po čipech. Ve prospěch AMD působí i rostoucí technologický náskok oproti Intelu (-2,4%). AMD v současnosti stojí již za 38% trhu v segmentu CPU (takový podíl na trhu mělo AMD naposledy v roce 2006) a lze očekávat, že růst bude ještě nějakou dobu pokračovat. Mimo to se dařilo i ceně ropy, když její americké zásoby klesly o 10,6 mil. barelů, zatímco se očekával růst k 1 mil. barelů. Mírně pokračovalo v růstu i zlato. Dnes přichází jeden z vrcholů výsledkové sezóny, když data ohledně svého hospodaření zveřejní Apple (+1,9%), Amazon (+1,1%), Alphabet (+1,3%) nebo Facebook (+1,4%). Také dnes vyjdou data ohledně amerického HDP za druhé čtvrtletí, kde se očekává propad o 34% k/k. 

 

Kofola: Tržby v dubnu a květnu meziročně o 40% nižší

Ředitel společnosti Jannis Samaras informoval, že Kofola během dubna a května ztratila 40% svých tržeb kvůli restrikcím spojenými s koronavirem. Od června se však situace postupně zlepšuje. (HN, Bloomberg) Podobný propad na úrovni tržeb byl očekáván, když příjmy Kofole plynou skoro z 50% z HoReCa segmentu.

Zdroj:Marek Dongres, Bártek Petr, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.