Akciové trhy - denní zpráva 3.4.2019

09:29 | E V | Diskuze

Dohoda mezi USA a Čínou na dohled (?)

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Americké akcie včera po delší době stagnovaly. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (ex-auto) rostly o slabých 0,1%, ale splnily očekávání. Asijské trhy ale dnes ráno rostou díky zprávám z FT, že USA a Čína jsou blízko podepsání obchodní dohody. Pomáhá i čínský Caixin PMI index, který se zvýšil o dva body na 52.9 bodu. Čínská ekonomika se tak snad pod vlivem vládních stimulů pomalu oživuje. Pomáhají i ceny ropy, které se již nenápadně dostaly na čtyřměsíční maxima díky klesající produkci OPEC. V Evropě se bude nadále sledovat brexitová sága, v USA jsou dnes na pořadu data o zaměstnanosti ADP a index ISM ve službách. Čeká se mírný pokles na 58 bodů.

ČEZ: Smlouva se státem by měla krýt hlavní rizika

ČEZ včera Šéf ČEZ v dnešním interview pro E15 řekl, že chystaná rámcová smlouva se státem na výstavbu nových jaderných zdrojů bude obsahovat opci ČEZu projekt prodat státu. Řekl také, že by smlouva měla řešit to, že ČEZ nepůjde do projektu, který se nikdy nevrátí. Měla by tedy řešit regulatornětržní riziko. Tendr na výstavbu by měl začít do konce příštího roku nebo i dříve. Z ostatních témat šéf ČEZ potvrdil, že firma chce prodloužit životnost stávajících bloků v Dukovanech do let 2045-47 a v Temelíně do roku 2060 (E15).

Potvrzení, že chystaná smlouva by měla krát jak regulatorní, tak tržní rizika vnímáme pozitivně. ČEZ by měl mít možnost převést projekt na stát v případě, že se podmínky na trhu budou vyvíjet negativně. Časově by měl tendr začít v roce 2020 a skončit v roce 2024. ČEZ, resp. stát udělá finální rozhodnutí o výstavbě až na základě závazných nabídek. Je tedy stále hodně času vyhodnotit návratnost tohoto cca 150 mld. Kč projektu.

 

 

 

Zdroj:Petr Bártek, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.