Akciové trhy - denní zpráva 3.2.2020

11:14 | B Z | Diskuze

Trhy v záporu, na vině virus

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Trhy v záporu, na vině je virus

Akciové indexy v USA i Evropě v pátek výrazněji klesaly, zámořské indexy za celý týden odepsaly kolem 2% a od začátku roku pak do 1%, Nasdaq však letos zatím roste o 3%. Virová nákaza, jež je hlavním tématem a jejíž šíření pokračuje, se tedy na výkonnost evropských a amerických akcií zatím reálně výrazněji nepodepsala. Prozatím se jí nakazilo přes 13,5 tisíce lidí a přes 360 zemřelo. Spojené státy vydaly varování, aby občané nejezdily do Číny, WHO předtím však takové varování zatím nevydala. Apple oznámil uzavření všech svých čínských poboček minimálně do 9. února a je tak další z řady firem, které utlumují své tamější aktivity. Odhady dopadu virové nákazy na čínskou ekonomiku se pro rok 2020 pohybují kolem 0,5%, pro americkou ekonomiku by celoroční dopad mohl být kolem 0,1%. Odhady vycházejí z historické zkušenosti s epidemiemi, jež relativně rychle kulminovaly a ekonomická aktivita se vrátila na předchozí úroveň během několika kvartálů. Pokud by se aktuální situace zhoršila, lze očekávat dopady vyšší. Podporu akciím v pátek nedopřály příliš korporátní výsledky. Caterpillar za celý rok 2019 dosáhl oproti očekáváním nižšího zisku a snížil odhad EPS pod konsenzuální odhady. Zklamaly i výsledky energetických společností Exxon a Chevron, jejichž výsledky negativně ovlivnily nižší průměrné ceny ropy a tlak na marže jak v produkci paliv, tak chemikálií. Světlou výjimkou byl Amazon, jež zaregistroval růst tržeb přes 21% díky růstu Prime služeb a 34% růstu v cloudových službách, na než se firma začala více soustředit. Dnes bude reportovat výsledky za 4Q19 Alphabet, u něhož se čeká mírný meziroční pokles zisku, ale silný růst tržeb kolem 19%. Evropské futures dnes zatím obchodují mírně v plusu, Čínská centrální banka totiž oznámila snížení úrokových sazeb a likviditní injekci, aby podpořila ekonomiku kvůli současné situaci.Tamější regulátor rovněž pro dnešek zakázal krátký prodej akcií.

 

ČEZ v Polsku postaví větrný park

ČEZ v prosincové aukci uspěl v Polsku s projektem na větrný park Krašin. Projekt by měl mít kapacitu cca 35 MW a garantovanou výkupní cenu, jež však firma neuvedla (E15). ČEZ v současnosti provozuje větrné parky s kapacitou přes 750 MW a dalších cca 400 MW projektů má rozpracovaných. Jedná se tedy o relativně menší přírůstek do současného větrného portfolia firmy.

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Cílená pomoc ČSOB lidem i firmám v tíživé situaci způsobené epidemií covid-19

Ilustrativní obrázek

Komerční reality v době koronaviru - až 30% úspory nájemců

Ilustrativní obrázek

Call centra mají v době karantény nepostradatelnou úlohu.

Ilustrativní obrázek

Hrozí zaměstnancům propuštění v důsledku COVID-19?

Ilustrativní obrázek

Už přes 800 lidí chce pomáhat v pandemii skrz portál Pomůžeme.si.

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Indexy v USA v závěru týdne posílily

Ilustrativní obrázek

Saúdská Arábie a Rusko dnes budou jednat ohledně snížení těžby ropy

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza roste

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes spíše rostou; globální data za covid-19 a očekávání schůzky OPEC+

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá seanci růstem o 3,44%

Ilustrativní obrázek

Německý DAX ve středu klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.