Akciové trhy - denní zpráva 3.2.2020

11:14 | B Z | Diskuze

Trhy v záporu, na vině virus

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Trhy v záporu, na vině je virus

Akciové indexy v USA i Evropě v pátek výrazněji klesaly, zámořské indexy za celý týden odepsaly kolem 2% a od začátku roku pak do 1%, Nasdaq však letos zatím roste o 3%. Virová nákaza, jež je hlavním tématem a jejíž šíření pokračuje, se tedy na výkonnost evropských a amerických akcií zatím reálně výrazněji nepodepsala. Prozatím se jí nakazilo přes 13,5 tisíce lidí a přes 360 zemřelo. Spojené státy vydaly varování, aby občané nejezdily do Číny, WHO předtím však takové varování zatím nevydala. Apple oznámil uzavření všech svých čínských poboček minimálně do 9. února a je tak další z řady firem, které utlumují své tamější aktivity. Odhady dopadu virové nákazy na čínskou ekonomiku se pro rok 2020 pohybují kolem 0,5%, pro americkou ekonomiku by celoroční dopad mohl být kolem 0,1%. Odhady vycházejí z historické zkušenosti s epidemiemi, jež relativně rychle kulminovaly a ekonomická aktivita se vrátila na předchozí úroveň během několika kvartálů. Pokud by se aktuální situace zhoršila, lze očekávat dopady vyšší. Podporu akciím v pátek nedopřály příliš korporátní výsledky. Caterpillar za celý rok 2019 dosáhl oproti očekáváním nižšího zisku a snížil odhad EPS pod konsenzuální odhady. Zklamaly i výsledky energetických společností Exxon a Chevron, jejichž výsledky negativně ovlivnily nižší průměrné ceny ropy a tlak na marže jak v produkci paliv, tak chemikálií. Světlou výjimkou byl Amazon, jež zaregistroval růst tržeb přes 21% díky růstu Prime služeb a 34% růstu v cloudových službách, na než se firma začala více soustředit. Dnes bude reportovat výsledky za 4Q19 Alphabet, u něhož se čeká mírný meziroční pokles zisku, ale silný růst tržeb kolem 19%. Evropské futures dnes zatím obchodují mírně v plusu, Čínská centrální banka totiž oznámila snížení úrokových sazeb a likviditní injekci, aby podpořila ekonomiku kvůli současné situaci.Tamější regulátor rovněž pro dnešek zakázal krátký prodej akcií.

 

ČEZ v Polsku postaví větrný park

ČEZ v prosincové aukci uspěl v Polsku s projektem na větrný park Krašin. Projekt by měl mít kapacitu cca 35 MW a garantovanou výkupní cenu, jež však firma neuvedla (E15). ČEZ v současnosti provozuje větrné parky s kapacitou přes 750 MW a dalších cca 400 MW projektů má rozpracovaných. Jedná se tedy o relativně menší přírůstek do současného větrného portfolia firmy.

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

ČEZ: výsledky hospodaření za 3Q 2020

Ilustrativní obrázek

Odhady výsledků: ČEZ: Vyšší cena elektřiny, meziroční růst

Ilustrativní obrázek

Bulharský antimonopolní úřad nakonec povoluje prodej bulharských aktiv ČEZu do rukou Euroholdu

Ilustrativní obrázek

Cílená pomoc ČSOB lidem i firmám v tíživé situaci způsobené epidemií covid-19

Ilustrativní obrázek

Komerční reality v době koronaviru - až 30% úspory nájemců

Ilustrativní obrázek

Call centra mají v době karantény nepostradatelnou úlohu.Čti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se dnes obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akcie rostou po Trumpově náznaku hladkého předání moci Bidenovi

Ilustrativní obrázek

Německý index DAX se v září příštího roku rozšíří o 10 členů

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.