Akciové trhy - denní zpráva 29.9.2020

10:09 | E V | Diskuze

Pandemií zasažené sektory v růstu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech během pondělního obchodování rostly a připsaly si více než 1,5%. Investoři se přesouvali do sektorů, kterým pandemie koronaviru způsobila výrazné problémy a rostly tak převážně akcie ze sektoru financí, energií nebo průmyslu. Finanční sektor a sektor energií v rámci indexu S&P 500 rostl o 2,3%, průmyslový sektor pak o 1,8%. Spolu s akciovými trhy posilovala i cena ropy (Brent +1,3%, WTI + 0,8%) a zlata (+1,2%).

Co se týče korporátních zpráv, tak taxislužba Uber (+3,2%) vyhrála soudní spor o poskytování svých služeb v Londýně. I přes určitá selhání společnost může pokračovat ve své činnosti, když získala licenci na dalších 18 měsíců. Pozitivní zpráva se objevila i u Boeingu (+6,4%), když šéf Evropský agentury pro bezpečnost letectví oznámil, že uzemněný typ letadel Boeing 737 MAX by mohl dostat regulatorní povolení již v listopadu. Vše závisí na americkém Federálním úřadu pro letectví. Jakmile ten dodá veškerá potřebná povolení, tak ho evropský regulátor bude za „nedlouho“ následovat. To by pro Boeing znamenalo, že by jeho letadla mohla být uvedena do provozu ještě před koncem letošního roku, nicméně bude záležet, kolik času zabere získání oprávnění na národních úrovních, které jednotlivé aerolinky potřebují k obnovení provozu letadel. K tomu přetrvávajícím problémem zůstává civilní letecká doprava. Ta je totiž stále hluboko pod svými předpandemickými úrovněmi a její prudké oživení se v následujících měsících zdá spíše nepravděpodobné.

Rozepře ohledně aplikace TikTok stále pokračují. V pondělí americký soud dočasně zablokoval nařízení Trumpa zakazující nabízet TikTok v USA. Aplikace tak bude v USA nadále dostupná během vyjednávání o podobě změny vlastnictví.

Investoři dnes budou hledět na první prezidentskou debatu mezi Trumpem a Bidenem. Tématem bude zejména ekonomika, současná pandemie, nejvyšší soud a násilí v USA. Z makroekonomický dat pak budou v týdnu zveřejněna americká a evropská PMI spolu s daty ohledně nezaměstnanosti. Akciové futures dnes prozatím ukazují k růstu.

 

VIG bez nároku na dividendu

Dnes je první obchodní den, kdy se akcie VIG obchodují bez nároku na dividendu ve výši 1,15eur na akcii (5,8% dividendový výnos). Výplata dividendy je naplánována na zítřek.

 

Ministr zdravotnictví navrhne nouzový stav

Ministr zdravotnictví R.Prymula oznámil, že vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu. Premiér A.Babiš i ministr vnitra J.Hamáček avizovali, že jeho návrh podpoří. Vláda by měla mimořádně zasednout již ve středu.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.