Akciové trhy - denní zpráva 29.7.2020

10:11 | E V | Diskuze

Včerejší výsledky firem trhy nepotěšily.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech se během včerejšího obchodování otočily do červených čísel, když data ohledně tamní spotřebitelské důvěry skončila v červenci za očekáváním. Spolu s tím se zdá, že na nějakou dobu se vyjednávání ohledně dalšího stimulačního balíčku dostalo do slepé uličky, když demokraté s republikány prozatím stále nedošli ke shodě. Také jednotlivé firmy včera svými výsledky neoslnily a většina skončila za očekáváním, byť prozatím jsou reportované zisky v rámci indexu S&P 500 výše přibližně v 80% případů. Průmyslový konglomerát 3M (-4,9%) zveřejnil tržby i zisk pod tržním očekáváním i přesto, že zaznamenal abnormálně silnou poptávku po svých respirátorech N95. Prodeje v klíčovém kancelářském a průmyslovém segmentu totiž klesly ve spojení s nižší ekonomickou aktivitou a velkou částí lidí pracující z domova. Největší procentuální zásah do tržeb firma měla v Evropě (- 16,4%), z pohledu segmentů to pak byly zejména tržby spojené s divizí dopravy a elektroniky (-20,9%). Výrazný pokles v příjmech měl i McDonald´s (-2,5%) kvůli uzavřeným restauracím. Firma mohla v nejhorších dobách pandemie provozovat pouze drivethru, anebo objednávky zákazníkům rozvážet. Celkově tržby z restaurací ve druhém čtvrtletí klesly o 24%, když nejhůře si vedly pobočky ve Velké Británii, Francii a Latinské Americe. Příjmy v USA, stojící za třetinou celkových tržeb, klesly „pouze“ o 8,7%, což bylo nad očekávání. Na konferenčním hovoru management uvedl, že chování zákazníků se pomalu vrací k normálu a v červenci by v USA mohly příjmy skončit již „mírně pozitivně“. Na dnešní den je naplánována další řada výsledků v čele s Boeingem (+0,3%), General Motors (+2,5%) nebo Qualcommem (-1,3%). Mimo to dnes večer zveřejní FED svůj výsledek dvoudenního zasedání, když včera již informoval o tom, že své úvěrové programy prodlouží až do konce roku (místo očekávaného konce v září). Dále budou zveřejněna data ohledně zásoby ropy (kde se očekává růst o 1 mil. barelů) a ohledně počtu smluvně prodaných domů v USA. 

 

ČEZ včera se státem podepsal smlouvy na nový blok v Dukovanech

ČEZ včera se státem podepsal rámcovou smlouvu ohledně výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech o výkonu 1,2GW (případně 2,4GW). Spolu s tím byla podepsána i smlouva týkající se první fáze projektu, která obsahuje výběrové řízení na dodavatele a územní rozhodnutí. Konkrétní body podepsaných smluv:

- ČEZ by se měl do konce letošního roku dohodnout se státem na detailech dodavatelského modelu a do června 2024 by měl připravit k podpisu smlouvu s vybraným dodavatelem

- ČEZ bude mít právo prodat celý projekt do rukou státu za fixní cenu 4,5 miliardy Kč v případě, že by se strany neshodly ohledně druhé fáze resp. cen za odebíranou elektřinu do roku 2024

- Stát pokryje veškeré dodatečné náklady projektu, které budou plynout ze změn v regulaci

Celkově se včera podepsané smlouvy týkají především první fáze jaderného projektu a dávají ČEZu prodejní opci poskytující možnost prodeje do rukou státu za fixní cenu (pokrývající očekávané náklady). Zásadní podrobnosti týkající se ceny za odběr elektřiny a způsobu financování současné smlouvy neobsahují. Ty budou obsaženy až v dalších smlouvách, které by měly být podepsány do roku 2024, tedy před zahájením druhé fáze projektu. V současností vidíme projekt pro ocenění ČEZ neutrální, když se stát zavázal poskytnout ČEZu bezúročné financování výstavby (dosud nepodepsáno) a přislíbil odkup elektřiny z postaveného bloku za fixní cenu. Ta by měla jednak pokrýt dohodnuté náklady a přiměřený zisk (také dosud nepodepsáno). Kalkulace výkupní ceny by měla být založena na nákladech vlastního kapitálu, které budou reflektovat vysoké developerské riziko projektu. V současnosti neočekáváme od projektu žádný výraznější dopad na dividendovou politiku ČEZu, ani na jeho ziskovost během fáze vývoje a výstavby (2020 – 2037), pokud nedojde k velmi výraznému překročení nákladů. ČEZ se nám tak jeví jako relativně levná dlouhodobá sázka na solidní dividendy a na plánovanou elektrifikaci EU ekonomiky.

 

Stock Spirits: Tržby výrobců a dovozců lihovin klesly v 1H20 o 40% r/r

Tržby výrobců a dovozců lihovin v první polovině roku klesly v České republice meziročně o 40%, částečně kvůli COVID-19 a s tím souvisejícím uzavřením restaurací a barů a částečně kvůli předzásobení na konci loňského roku. (FleetSheet, HN)

Česká republika stojí za 29% celkových tržeb, nicméně podobná čísla budou pravděpodobně viditelná i na ostatních trzích. Největší pokles je viditelný v On-Trade segmentu, který likérce tvoří v České republice pouze kolem 15% tržeb, což je pod tržním průměrem. Období od dubna do června tak pro Stock Spirits bylo pravděpodobně slabší, nicméně to i zásluhou sezónnosti. 

Zdroj:Marek Dongres, Bártek Petr, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.