Akciové trhy - denní zpráva 29.6.2020

10:03 | E V | Diskuze

Nové restrikce ve hře, nakažených je přes 10 milionů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech klesaly pod tíhou dynamičtějšího růstu počtu nově nakažených. Celkově počet nakažených přesáhl hranici 10 milionů a viru podlehlo již na 500 tis. lidí. Rekordní nárůst mimo jiné zaznamenal i Texas a Florida. Floridský guvernér tak znovu zakázal podnikům prodávat alkohol ve svých prostorách a i některé další americké státy začaly v pátek zvažovat, zda není na čase opět zavést nějaké restrikce, které by šíření viru zabránily. Vlády se povětšinou vyjadřovaly, že v případě druhé vlny by nechtěly zavádět restrikce, které tu byly po začátku pandemie. Pakliže by však opět došlo k výraznějšímu uzavírání podniků a obchodů, tak lze očekávat, že by se to negativně promítlo na akciových trzích. Mírně také oslabovala cena ropy a rostla cena zlata. Dnes po několika měsících začínají testy letadel 737 Max od Boeingu (-2,8%). Testování by mělo trvat tři dny a důležitým výstupem bude, zda firmě bude udělena nová certifikace na tyto stroje, které jsou již po nějakou dobu uzemněné. To by bylo alespoň mírnou pozitivní jiskrou v současné situaci. Microsoft (-2%) se rozhodl, že natrvalo uzavře většinu svých kamenných prodejen i zásluhou viditelného (a urychleného) přechodu k online nákupům ze strany zákazníků. Celkově se tak jedná o 79 poboček, když zůstanou otevřeny jen čtyři, které budou sloužit spíše jako showroomy. H&M (-5,5%) v prvním pololetí reportoval ztrátu 6,5 mld. SEK, což se stalo poprvé za posledních deset let. Největší podíl na výsledcích měla pandemie koronaviru, když firma musela uzavřít většinu svých poboček. Klesaly i evropské trhy, byť viditelně méně. Akciové futures prozatím ukazují ke smíšenému otevření. 

 

Valná hromada ČEZu

ČEZ dnes pořádá od 10:00 valnou hromadu. Na programu bude mimo jiné hlasování o dividendě ve výši 34 Kč/akcii. Rovněž bychom očekávali nové informace ohledně výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.Přípravy na 5G aukci začnou během léta, podávání nabídek na podzim

ČTÚ plánuje zahájit přípravy na 5G aukci během letních prázdnin. Podávání nabídek by mělo začít na podzim. Veřejná konzultace k návrhu aktuálních podmínek by měla trvat do 7. července. Poslední úprava by měla poskytnout lepší pozici pro případného čtvrtého operátora. Pro O2 ČR je informace zčásti negativní, očekávali jsme, že aukce by se mohla konat nejdříve na konci roku.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.