Akciové trhy - denní zpráva 29.5.2020

10:01 | E V | Diskuze

Indexy v USA prudce ztrácely ke konci obchodování, s čím dnes přijde Trump?

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během čtvrtečního obchodování globálně převážně rostly, ovšem v USA přišel ke konci obchodování výprodej a indexy skončily ve ztrátě. Důvodem bylo jednak oznámení prezidenta Trumpa, že v pátek uspořádá tiskovou konferenci, jejímž tématem bude Čína a jednak vydání prezidentského dekretu, jenž by měl vést k odstranění ochrany provozovatelů sociálních sítí (Facebook,Google,Twitter..) ohledně zodpovědnosti za obsah, jenž na nich publikují uživatelé. Děje se tak pár dní poté, co Twitter (-4,5%) připojil k několika tweetům prezidenta vysvětlivky ohledně validity jím prezentovaných faktů. Hlavní událostí dnes bude oznámená tisková konference ohledně Číny, prezident Trump již dříve avizoval, že učiní rozhodnutí ohledně stavu plnění obchodní dohody, jenž podle dostupných údajů není ze strany Číny nikterak valná. Tisková konference přichází den poté, co Čína schválila zákon zvyšující její vliv v Hongkongu, což Spojené Státy kritizují. Z tiskové konference tudíž patrně nelze očekávat podporu pro trhy, spíše naopak. Pokud by se USA rozhodly opětovně zvýšit cla nebo uvalit sankce na čínské představitele či čínské firmy, jak dříve avizovaly, pro trhy by to nebyla dobrá zpráva. Ty byly jinak v posledních dnech podpořeny odeznívající koronavirovou krizí a byl patrný zvýšený přesun do cyklických sektorů, pokračující růst cen ropy a naopak zlato ustupující z několikaletých maxim. Z ekonomických dat budou v USA zveřejněna data ohledně spotřebitelské aktivity, významější výsledky očekávány nejsou. Investoři budou patrně vyčkávat až co přinese konference prezidenta Trumpa. Futures kontrakty i asijské akciové trhy prozatím dnes ztrácejí přes 1%. 

 

ČEZ: Detaily k plánu financování Dukovan

Vláda včera poskytla detaily k chystané půjčce na výstavbu nového jaderného bloku: Půjčka by měla být v objemu 70% celkové investice při odhadovaných nákladech asi 160 mld. Kč. Tendr na dodavatele má být hotov do konce roku 2022, stavba by měla začít za devět let, naplno má blok vyrábět elektřinu od roku 2038. ČEZ by měl usilovat o tzv. dodávku na klíč s určitou flexibilitou určit si subdodavatele. Odhadovaná cena odebírané elektřiny je 50-60 EUR/MWh v závislosti na skutečně vysoutěžených investičních nákladech a na nákladech financování (ČT, HN). Odhadujeme, že projekt by měl být pro ČEZ na těchto cenách elektřiny NPV pozitivní při nákladech financování pod 4,0%, když pro projekt uvažujeme diskontní sazby odpovídající plně regulovanému aktivu. Odhadované náklady odpovídají zhruba maďarskému Paks i našim odhadům. Náklady financování pod 4% se aktuálně zdají pohodlně dosažitelné, když vládní desetileté dluhopisy se dlouhodobě obchodují pod 2% výnosem. Riziko by mohlo spočívat mj. ve „flexibilitě“ EPC kontraktu, když by dodavatel byl (například) zbaven zodpovědnosti za část nákladů či termínů. 

 

Philip Morris: převážení indexů MSCI

Dnes budou k závěrů obchodování efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení bude vyřazen Philip Morris CR z indexu MSCI Global Small Cap z důvodu překročení horní hranice pro kapitalizaci firem v tomto indexu. Dnes lze proto očekávat zvýšené objemy obchodování, případně volatilitu. Zvýšené objemy ochodování lze očekávat i na ostatních českých titulech, jež jsou v indexech MSCI obchodovány, což je ČEZ, Komerční banka či Moneta. 

 

Moneta se připojila k programu COVID III

Moneta oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé podniky, jejichž podnikání bylo zasaženo kvůli pandemii. Banka nabízí podnikatelům financování provozních nákladů se státní garancí 80% a 90%, v závislosti na počtu zaměstnanců. Moneta uvedla, že po těchto úvěrech již zaznamenala silnou poptávku ze všech tržních segmentů, což by mohlo pomoci růst úvěrové portfolio i přes krizi.

 

Komerční banka: Dnes je rozhodný den pro hlasování na valné hromadě per rollam, hlasování by mělo začít od 9. června. 

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.