Akciové trhy - denní zpráva 29.10.2020

10:06 | E V | Diskuze

Restriktivní opatření děsí trhy.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech a v Evropě zažily během včerejšího obchodování výraznější pokles. Hlavním důvodem je situace kolem koronaviru, když od začátku týdne přibývá celosvětově každým dnem přibližně 500 tisíc nově nakažených, což jsou nejvyšší čísla od začátku pandemie. Hlavní ekonomiky v Evropě jsou tak nuceny zavádět další opatření. Německo zavedlo částečný lockdown, Francie dokonce přistoupila k úplnému lockdownu a zdá se, že šíření viru se vymyká kontrole. Obava tak roste v tom směru, zda Spojené státy budou také muset přistoupit k nějakým výraznějším restriktivním opatřením. Druhá vlna se dostává do Spojených států s mírným zpožděním oproti Evropě, nicméně v uplynulých dnech byl viditelný nárůst v počtu nově nakažených i za oceánem. Hospitalizovaných pacientů je v USA nyní o 49% více než před měsícem a Newark (největší město státu New Jersey) kvůli zhoršující se situace zavádí zákaz vycházení a další omezení na shromažďování lidí. Lze předpokládat, že další části Spojených států budou Newark následovat. Prezidentské volby se tak mírně dostávají na druhou kolej, současný průzkum CNN ukazuje, že 54% voličů by hlasovalo pro Bidena, zatímco 42% by se jich přiklonilo na stranu Trumpa. Pakliže Biden potvrdí výsledky průzkumů ve volbách, tak by trhy reagovaly spíše vlažně. Co se týče výsledkové sezóny, tak dnes zveřejní výsledky Apple (-4,6%), u kterého se očekává pokles prodeje iPhonů, nicméně ostatním příjmovým kanálům (služby, prodej příslušenství a doplňků) by se mělo dařit. K němu se přidá ještě Google (-5,5%), u kterého by měl být vidět růst tržeb, díky obnovenému růstu trhu s reklamou ve třetím čtvrtletí. Do budoucna však druhá vlna přináší v tomto směru nejistotu.

Akciové futures prozatím ukazují, že trhy částečně zmírní včerejší pokles, když rostou kolem 1%.

 

Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo zasedání

Kofola oznámila, že odvolává konání řádné valné hromady naplánované na 2. listopadu kvůli koronavirovým restrikcím. Hlasování o dividendě (13,5 Kč na akcii) proběhne mimo zasedání pomocí hlasovacích lístků, které budou na webových stránkách Kofoly zveřejněny 2. listopadu. Hlasovat pak bude možné od tohoto dne až do 18. listopadu.

 

Krátké zprávy z ČR

O2 ČR: ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram 5G aukce. Ta bude zahájena v polovině listopadu, když ČTÚ očekává, že aktivní fáze skončí do Vánoc. Vydražené frekvence by pak měly být přiděleny vítězi(ům) aukce na začátku příštího roku kvůli legislativním lhůtám.

Sněmovna, Philip Morris: Daňový balíček obsahující vyšší zdanění tabákových výrobků (o 5% ročně mezi 2021-23) a snížení daně z příjmu (pro lidi s příjmy pod 140 tisíc Kč na 15% ze současné efektivní sazby 20,1%) jde ve Sněmovně do závěrečného čtení.

Vláda: Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 3. prosince, tedy o měsíc. Hlasovaní by mělo proběhnout zítra. Školy kvůli špatnému vývoji pandemie neotevřou 2. listopadu, jak bylo původně plánováno.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.