Akciové trhy - denní zpráva 28.7.2020

10:27 | E V | Diskuze

Stimulační balíček, vakcína na dohled.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Americké akciové trhy na začátku týdne posilovaly zejména ze dvou důvodů. Prvním z nich jsou objevující se komentáře, že tamní politici se během včerejšího jednání dostali opět o kus dál v rámci slibovaného (a očekávaného) stimulačního balíčku. Ten by měl obsahovat další kolo přímé pomoci ve výši 1 200 USD pro občany, kteří se dle výše příjmů pro tuto pomoc kvalifikují. Neshody zatím stále pravděpodobně panují u výše speciální dávky v nezaměstnanosti, kterou demokraté chtějí ponechat na 600 USD, zatímco republikáni navrhovali snížení na 200 USD. Druhým důvodem bylo tvrzení od Moderny (+9,2%) spolu s americkými úřady, že vakcína proti COVID-19 by mohla být široce distrubuována na konci letošního roku. Firma nyní začne s dalším testováním (Phase 3), aby potvrdila, že je vakcína bezpečná a účinná. Poté už bude scházet jen regulatorní povolení. Moderna by pak měla být schopna od roku 2021 vyrábět kolem 1 miliardy vakcín ročně. Včera zveřejněná data ohledně objednávek zboží dlouhodobé spotřeby byla více méně v rámci očekávání. Dnes své výsledky zveřejní Visa (+0,9%), Pfizer (-0,3%), McDonald´s (+1,3%) nebo AMD (-0,6%).

Evropské trhy během včerejšího dne klesaly, když koulí na noze byly akcie z cestovního ruchu. Velká Británie nařídila všem cestujícím ze Španělska dvoutýdenní karanténu kvůli dalšímu nárůstu nově nakažených během posledního týdne. Klesaly tak British Airways (-5,9%), Easyjet (-7,9%) nebo cestovní kancelář TUI (-11,7%). Pod tlakem byly i akce Lufthansy (-5,1%) nebo Air France (-5,0%), když Británie naznačila, že při vyšším počtu nakažených bude cestování s těmito zeměmi také omezovat. Zveřejněný ifo index v Německu hodnotící podnikatelskou náladu překonal očekávání a skončil na hodnotě 90,5, trhy však do růstu neotočil. Akciové futures se prozatím pohybují v plusu do půl procenta.

 

ČEZ: Dnes má být podepsána smlouva na nový blok v Dukovanech

Vláda včera schválila návrh zákona, který upravuje výkup elektřiny z plánovaného nového bloku v JE Dukovany za pevnou cenu na základě nákladů na výstavbu a financování a přiměřeného zisku pro ČEZ. Tato pevná cena bude stanovena po výběru dodavatele nového bloku (pravděpodobně v roce 2022). Stát bude elektřinu dále prodávat na trhu a případné rozdíly mezi garantovanou (výkupní) a tržní cenou budou reflektovány v regulované složce ceny elektřiny pro koncové spotřebitele.

Smlouva na nový blok v Dukovanech mezi ČEZ a státem má být podepsána dnes v 11 hodin a měla by být následně zveřejněna. My považujeme projekt výstavby nového bloku pro ocenění ČEZ jako víceméně neutrální. Stát poskytne ČEZ garantované výkupní ceny na základě relativně příznivé regulované návratnosti, poskytne pro projekt 70% financování prostřednictvím státních úvěrů s nízkým úrokem (0% pro výstavbu a 2% pro následný provoz, což ale bude reflektováno v nižší výsledné výkupní ceně elektřiny) a bude garantovat stabilitu regulatorního prostředí. ČEZ nadále ponese riziko možných vícenákladů stavby (nad úroveň dohodnutou ve smlouvách s dodavateli). Očekáváme od projektu jen minimální dopad na ziskovost či dividendovou politiku ČEZ v době jeho přípravy a výstavby (2020-37), pokud nedojde k výraznému překračování nákladů. ČEZ tak je z našeho pohledu nyní relativně levná sázka na solidní dividendy a na chystanou elektrifikaci evropské ekonomiky v rámci tzv. „Green dealu“.

Zdroj:Marek Dongres, Bártek Petr, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.