Akciové trhy - denní zpráva 28.1.2020

09:28 | E V | Diskuze

Další pokles, koronavirus a horší IFO index

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy opět poklesly, když se negativně projevuje hrozba potencionálního dopadu koronaviru na ekonomiku, zejména na tu čínskou. Hlavní americké akciové indexy klesly o více než 1,5%, což je razantnější pokles než v pátek (-1%) a zdá se, že situace má gradující tendenci. Lze očekávat, že určitý dopad na akciové trhy zde bude (už jen kvůli omezování ekonomické aktivity), nicméně trhy se nezhroutí. Prezident Trump nabídl Číně jakoukoli pomoc spojenou se šířením nákazy, což by mohlo zefektivnit její zastavení a pomoci současné situaci. V poklesu pokračovala ropa, která ztratila další necelá tři procenta. Dnešek bude ve znamení výsledků, které by trhy mohly lehce podpořit. Očekává se růst tržeb u Applu (-2,9%), které by měly být taženy vyššími prodeji nových iPhone modelů, AirPodů a ostatním příslušenstvím. S výsledky přijde také například Xerox (-1,3%), Pfizer (+0,9%), AMD (-2,2%) nebo Starbucks (-3,6%).

Evropské akciové trhy zaznamenaly ještě výraznější pokles. Stoxx Europe 600 klesl o 2,3%, Euro Stoxx 50 dokonce o 2,7%. Risk-off nálada na evropských trzích byla zvýrazněna hodnotami IFO indexu, který zaznamenal pokles namísto očekávaného meziměsíčního zlepšení. Evropské futures otevírají v zelených číslech a zdá se, že trhy začnou postupně umazávat předchozí ztráty.

 

O2 ČR ve 4Q19 opět s vysokým přírůstkem zákazníků

O2 ČR včera večer reportovala za čtvrté čtvrtletí 2019 svižný růst tržeb o 3,4% r/r na 10,2 mld. Kč (asi 3% nad očekáváním trhu) díky zrychlujícímu růstu příjmů z mobilních dat (+22% r/r při 36 tis. nových zákazníků bez MtM ve 4Q19) a z pevného internetu a TV (dohromady +7% r/r při 37tis. nových zákazníků O2 TV). Očekávání firma překonala hlavně díky vyšším tržbám z (volatilních) ICT služeb a díky velmi úspěšným vánočním prodejům zařízení (televize, set-top boxy).

Provozní zisk EBITDA rostl o 9,3% (po úpravě o vliv IFRS 16) na 3,3 mld. Kč a byl o 6% lepší než se čekalo díky vyšším tržbám i lepší marži. EBITDA marže vzrostla o 160bb (po úpravě o IFRS 16) na 32,5% díky vyšší hrubé marži (dobré marže na hardware a úspory roamingu na Slovensku) při stabilních fixních nákladech (díky úsporám z IT transformace) a byla nad naším i tržním očekáváním.

Čistý zisk by s 1,44 mld. Kč (+18% r/r bez vlivu IFRS 16) asi 6% nad očekáváním trhu díky vysokému EBITDA zisku a nižším než očekávaným finančním nákladům. Ty převážily nadále rostoucí odpisy z titulu nákupu sportovních práv (Premier League, WTA) a investic do sítí na Slovensku.

Investice dosáhly tlumených 0,7 mld. Kč (+30% r/r) a volné cash flow bylo s 2,3 mld. Kč silné. Čisté zadlužení se tak snížilo z 0,85x ND/EBITDA na 0,68x ND/EBITDA (bez zahrnutí leasingů).

Celkově výsledky O2 ČR za 4Q19 potvrdily naše vysoké očekávání díky pokračujícímu rychlému přírůstku zákazníků u O2 TV a solidnímu růstu počtu zákazníků i v ostatních segmentech kromě pevných hlasových linek. Nové mobilní tarify v ČR vedou ke klesající ARPU a vyšší míře odchodu zákazníků, ale celkově jsou pozitivní díky vysokému nárůstu počtu zákazníků. O2 ČR pak jako vždy ukázala velmi dobrou kontrolu nákladů. Celoroční zisk byl prakticky stabilní, což podporuje naše očekávání stabilní dividendy na úrovni 21 Kč/akcii (8,8% hrubý výnos). Hlavním rizikem zůstává možný příchod nového operátora, jak se o to snaží vláda v rámci aukce 5G frekvencí. Proces se ale evidentně nedaří, když investice do 5G jsou velice nákladné a stávající operátoři již aktivně brání svoje tržní podíly uváděním nových tarifů. Vláda tak na včerejším jednání aukci 5G radši odložila. O2 ČR tak po dobrých výsledcích za 4Q19 zůstává zajímavým dividendovým titulem.

 

Předseda ČTÚ rezignoval, 5G aukce se odkládá

Předseda ČTÚ včera rezignoval, údajně kvůli pokusu ministra průmyslu změnit podmínky pro nadcházející 5G aukci. Aukce se tak odkládá až o pět měsíců. Vzhledem ke stávajícím podmínkám by jediným zájemcem mohl být Nordic Telecom. Vláda se stále snaží najít více zájemců o 5G aukci, zejména by mohla přilákat Sazku, která na trhu virtuálních operátorů již působí s 200 tisíc zákazníky. Nicméně 5G aukce bude velmi nákladná a stávající subjekty si již brání trh prostřednictvím nových balíčků atd…

 

Moneta vyhlíží další akvizice

Generální ředitel uvedl, že má-li být Moneta relevantní a mít 10% podíl na trhu, musí v přiměřené době zdvojnásobit svou velikost. Řekl, že pravděpodobně nejméně tři banky budou na prodej během 3-5 let.

Zdroj:Marek Dongres, Bártek Petr, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.