Akciové trhy - denní zpráva 27.5.2019

10:11 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Volatilní trhy, volby do Evropského parlamentu

Americké akciové trhy v pátek zastavily předchozí propad a končily mírně v plusu. Pokračuje velmi volatilní vývoj, kdy se tržní sentiment mění téměř každý den na základě pozitivních či negativních zpráv ohledně americko-čínské obchodní války. Trhy tentokrát reagovaly pozitivně na slova prezidenta Trumpa, který uvedl, že by se obchodní záležitosti s Čínou měly vyřešit rychle a součástí dohody by měla být i firma Huawei, na kterou nedávno USA uvalily restrikce. Podobně jako akcie reagovala i ropa, která po předchozím největším propadu v tomto roce korigovala ztráty a rostla o 2%. Nepříliš pozitivní byla publikovaná data o průmyslových objednávkách v USA, která meziměsíčně klesla o 0,9% a podobně jako publikovaná horší PMI data naznačují zpomalování růstu americké ekonomiky. Uvidíme, zda ve středu tento vývoj potvrdí předběžně publikovaný odhad HDP za 1Q19 Akcie společnosti Foot Locker ztratily 15%, když firma reportovala oproti očekávání nižší tržby i zisky. Firmu rovněž zatěžuje změna v politice jednotlivých obuvních značek, které se snaží prodávat své výrobky přímo zákazníkům a nikoliv přes řetězce jako je Foot Locker. Negativním faktorem pro celý americký obuvní průmysl je v poslední době rovněž hrozící zvýšení cel na dovozy obuvi z Číny. Dnes je v USA státní svátek a akciové burzy jsou zavřené, stejně jako ve Velké Británii.

Evropské akciové trhy zakončily minulý týden v kladných číslech. Euro Stoxx 50 posílil o 0,7%, londýnský FTSE 100 o 0,65% a německý DAX o 0,5%. Zejména rostl segment nemovitostí (+2%), utilit (+1,8%) a průmyslu (+1,7%). Evropské akcie se odhodlaly k růstu po prohlášení Trumpa, který předpokládá rychlé ukončení obchodní války s Čínou a také po oznámení rezignace britské premiérky Mayové k 7. červnu. Její nástupce ovšem bude mít těžkou vyjednávací roli v rámci Brexitu, což v budoucnu nejspíše zapříčiní další nejistotu na trzích. Volby do Evropského parlamentu nezpůsobily výrazné pohyby evropských akcií, jelikož nedošlo dle předběžných výsledků k žádnému velkému překvapení, za které by se považovalo vítězství nějaké z antisystémových stran. V Evropě ale poměrně výrazně uspěly strany Zelených, kteří získali o 18 mandátů více, což by v budoucnu mohlo způsobit opětovné zpřísnění například emisních kritérií, které by mohlo vést k růstu nákladů zejména v automobilovém průmyslu.

ČEZ se plánuje stáhnout z JV Evropy

ČEZ podle vyjádření CEO Beneše mění strategii. Firma chce prodat svá aktiva v jihovýchodní Evropě, Turecku a zvažuje i prodej dvou uhelných elektráren v Polsku. V zahraničí by jí tak zůstaly obnovitelné zdroje a jejich projekty v západní Evropě a v Polsku a firmy nabízející energetické služby v Německu. Firma podle Beneše plánuje z prodeje získat vyšší desítky miliard korun a chce svoji strategii zaměřit prioritně na Česko. Novou koncepci bude v červnu schvalovat valná hromada (HN).

Taková změna ve strategii je pravděpodobně důsledkem již relativně vyššího zadlužení ČEZ (2,8x čistý dluh/EBITDA) v kombinaci se splatností většího objemu dluhopisů v příštích třech letech a s možností stavby dalšího jaderného bloku (začátek výstavby 2028-29). Již probíhající prodej bulharských aktiv by měl přinést 8-9 mld. Kč cash flow (bez většího dopadu do zisku), hodnotu Rumunských aktiv pak odhadujeme na 28-29 mld. Kč (také bez dopadu na zisk). Polské elektrárny má ČEZ oceněny na 8 mld. Kč, ale my bychom očekávali nižší prodejní cenu. Aktiva v Turecku již firma odepsala. V těch to společnostech je negativní vlastní jmění 7,3 mld. Kč při aktivech 27,8 mld. Kč. Na burze je ale cena podílu ČEZ v Akenerji oceněna na 480 mil. Kč.

My bychom prodej aktiv v JV Evropě a v Turecku vzhledem k tamní problematické regulatorní a politické situaci uvítali. Prodej by mohl snížit čistý dluh firmy asi o čtvrtinu a dostat zadlužení pod 2x čistý dluh/EBITDA. To by firmě dalo komfort pro udržení současného dividendového výplatního poměru (60- 100% zisku) i při přípravě na budoucí výstavbu nových jaderných zdrojů. Petr Bártek, analytik

VIG dnes ex-dividend

Akcie pojišťovny VIG budou dnes poprvé obchodovat bez nároku na dividendu ve výši 1 EUR na akcii, což představuje asi 4,3% dividendový výnos a 48% výplatní poměr.

 

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.