Akciové trhy - denní zpráva 27.3.2020

10:06 | E V | Diskuze

Trhy rostly třetí den po sobě.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Nákupní nálada převládala na trzích i včera a pokud si to akcie dnes nepokazí, po pěti týdnech zaregistrují první výraznější týdenní růst.

Sněmovna by měla dnes hlasovat o dříve zmiňovaném masivním podpůrném balíčku. Včerejší data o nezaměstnanosti ukázala nárůst počtu žadatelů o 3,3 milionu, což byl nejvyšší údaj v historii, nicméně trh očekával možná ještě horší nárůst, takže to nehodnotil tak negativně. S výrazným nárůstem nezaměstnanosti se víceméně počítá, trh by měl sledovat spíše vývoj v počtu nakažených a potenciální kulminaci epidemie.  USA nyní překonal v počtu nakažených Čínu, zatímco v Itálii počet nových případů vyrostl za den o 6 200 a ještě zrychlil. ECB oznámila, že nakoupí vládní dluhopisy za 750 mld. EUR, přičemž tento objem nebude omezen dosavadním limitem 30% z celkového objemu dluhopisů dané země.  Z korporátních zpráv Ford oznámil, že již v dubnu obnoví výrobu trucků ve vybraných továrnách, tento segment je pro firmu nejziskovější. Catterpilar stáhl výhled pro rok 2020, zahrnující EPS 8,5-10 USD/akcii a utlumil provoz  ve vybraných továrnách. Dnes nejsou očekávána cenotvorně významější ekonomická data. Evropské futures dnes prozatím obchodují asi 1,5% v záporu. 

 

Konferenční hovor Kofoly bez překvapení  

Na včerejším konferenčním hovoru Kofoly po 4Q19 výsledcích byly hlavním tématem probíhající krize a s tím zadlužení firmy. Kofola řekla, že jejím hlavním cílem je udržení zadluženosti do konce roku pod úrovní dluhových kovenantů (3,5x ND/EBITDA). Kovenanty jsou testovány čtvrtletně a firma o nich nyní jedná s bankami. Kofola odkládá investice a provozní náklady, kromě těch nutných. Finanční ředitel věří, že v případě potřeby banky kovenanty dočasně uvolní. Na rozhodnutí o dividendách je dost času, valná hromada je plánována na přelom května a června. Z pohledu hospodaření byly podle CFO první dva měsíce roku výborné a vysoké prodeje v retailu částečně vyvažují zavřené restaurace, takže se aktuální situace ve výsledcích za první čtvrtletí ještě příliš neprojeví. Na druhé čtvrtletí firma nemá žádný výhled. Ve třetím čtvrtletí by zavřené hranice mohly být teoreticky pozitivní, menší příliv turistů do Prahy by ji příliš nebolel. Z pohledu vstupních materiálů Kofola zopakovala očekávání víceméně stabilních nákladů na sladidla a prozatím nižší náklady na PET granule. Produkce stále normálně běží, Kofola jen zastavila produkci nápojů pro HoReCa segment.  

Celkově se zdá, že Kofola by mohla porušit dluhové kovenanty ve 2Q/3Q20 po převzetí Ondrášovky. Odložení CAPEXů a OPEXů a optimalizace pracovního kapitálu by ale mohly této situaci zabránit. Dobré výsledky za 2M20 a nižší náklady na materiály také výsledky podpoří.Banky by vzhledem k jejich vysoké kapitálové přiměřenosti a likviditě neměly mít problém kovenanty uvolnit, pokud bude ve druhém pololetí výhled k návratu trhu do normálu. Celkově na konferenčním hovoru zazněly jen očekávatelné informace.

 

ČEZ učinil další krok k těžbě lithia na Cínovci


Ředitel ČEZu Beneš dnes oznámil, že ČEZ za 29 mil. EUR koupí 51% podíl ve společnosti Geomet, dceřinné společnosti European Metal Holdings , jež vlastní práva na těžbu lithia na Cínovci. (Bloomberg)  ČEZ se s firmou již dříve dohodl na právu na nákup tohoto podílu, pokud se ukáží průzkumné testy jako ekonomicky zajímavé. To se tak nyní, zdá se ukázalo. Průzkum má pokračovat testovací těžbou. Tento krok se spíše očekával, zprávu proto hodnotíme jako neutrální. 

 

ČNB snížila sazby


ČNB včera rozhodla o snížení hlavní repo sazby o 75 bb na 1%, zatímco konsenzus odhadoval snížení o 0,5%. ČNB se také rozhodla snížit výši proticyklické rezervy z 1,75% na 1%. Dále také doporučuje, aby se kromě bank  zdržely výplaty dividend i pojišťovny (to by zahrnovalo i české dceřiné společností VIG) a penzijní společnosti. ČNB očekává, že se HDP ve 2Q20 sníží o 4%.


Snížení sazeb o 75 bb by se mohlo do čistého úrokového výnosu Komerční banky promítnout negativně zhruba kolem 600 mil. Kč, U Monety bude dopad přibližně na úrovni 240 mil. Kč.

 

Komerční banka oznámila termín valné hromady 


Komerční banka plánuje uspořádat valnou hromadu 29.dubna, pakliže by došlo ke změně data či jejímu zrušení, tak to bude oznámeno s týdenním předstihem. Návrh na dividendu byl stažen, jak již bylo dříve komunikováno. 

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.