Akciové trhy - denní zpráva 26.6.2020

09:56 | E V | Diskuze

Uvolnění regulace pro banky, stresový test FEDu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v Evropě a USA včera po středečním výraznějším propadu obrátily směr a korigovaly předchozí ztráty. Celkově se za celý týden drží v mírné ztrátě, s výjimkou technologických akcií, Nasdaq roste o 1%. Včerejší postup v USA vedl finanční sektor a zejména banky, jelikož tamější regulátor oznámil, že uvolní regulaci přijatou po finančí krizi v roce 2008 (Volcker Rule). Banky budou nyní moci snadněji provádět venture capital investice a dojde k uvolnění pravidel pro hotovostní rezervy s derivátovými obchody, takže banky budou mít více volného kapitálu pro jiné aktivity (podle Bloombergu až 40mld. USD). Tato regulace byla po finanční krizi přijata pro prevenci jejího opakování v důsledku rizikových investičních aktivit bank. Regulátor nyní krok odůvodňuje mimo jiné i podporou likvidity v bankovním sektoru, jež je pod tlakem v důsledku koronavirové krize. V poobchodní fázi bankovní sektor přišel o předchozí zisky v důsledku oznámení očekávaného stres testu FEDu, jež rozhodl, že kvůli riziku z ekonomického zpomalení banky zatím nesmějí provádět zpětné odkupy akcií a omezí výši dividend ve 3Q20 podle stanoveného vzorce na průměr čistého zisku z předešlých 4 kvartálů. Z důvodu propadů zisků kvůli koronaviru tak budou některé banky dividendy nuceny patrně snižovat. FED bude podmínky vyhodnocovat na kvartální bázi. Na stole byl i úplný zákaz (či doporučení) výplaty dividend, jako je tomu např. v některých zemích v Evropě i ČR, k tomu se banka nepřiklonila. FED v rámci testu publikoval dvě studie- jedna zahrnuje „tradiční“ test z února před pandemií, jež ukázal, že velké banky jsou dostatečně kapitalizované. Druhá zahrnuje scénáře odhadovaného ekonomického vývoje v rámci koronaviru – ve tvaru V,U a W. Podle nejhorších scénářů po v rámci COVID-19 by se řada bank dostala na hranici minimálních regulatorních požadavků na kapitál, což by vedlo k negativnímu efektu na úvěrovací činnost a stres na mezibankovním trhu. Banky by v případě pokračujícího ekonomického útlumu mohly čelit ztrátám za 700mld. USD.

Remdesivir od Gilead Sciences by se měl po regulatorním schválení stát prvním oficiálním lékem proti COVID-19 v Evropě. Odhady analytiků hovoří o tom, že by lék mohl firmě přinést 2-3 mld. USD v ročních tržbách. Akciové futures v Evropě zatím v růstu přes 1%, když dohánějí včerejší americký růst.

 

Hidroelectrica může podat nabídku na aktiva ČEZU

Akcionáři rumunské firmy Hidroelectrica včera schválili, že firma může podat nabídku na rumunská aktiva ČEZu. (Bloomber). Důležitý akcionář (20%) Fondul Proprietara dříve v týdnu uvedl, že je proti tomu. Majoritním vlastníkem je rumunský stát. Hidroelectrica je podle médií považována za jednoho z předních uchazečů o tato aktiva, vzhledem k úspěšnému prodeji aktiv je to tedy pozitivní zpráva. Odhadujeme, že by se prodejní cena mohla pohybovat kolem 30mld. Kč a prodej by mohl otevřít prostor pro mimořádnou dividendu nad 50Kč/akcii v příštím roce. 

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.