Akciové trhy - denní zpráva 26.3.2020

09:57 | E V | Diskuze

Podpůrný balík v USA schválen, akcie mírné ztrácí, data nezaměstnanosti v hledáčku.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy posilovaly druhý den po sobě, i když o poznání méně výrazně. Americké trhy rostly v očekávání schválení rekordního podpůrného balíku vládních opatření v objemu 2 biliony dolarů, jež nakonec Senát později jednohlasně schválil. Nyní musí ještě projít v pátek Sněmovnou. Investoři doufají, že trhy tím získají silnější půdu pod nohama. Objevují se však i názory, že by velikost nemusela být ani tak dostatečná. Firmy, jež dostanou pomoc ve formě úvěrů (na to vyčleněno 500 mld. USD) budou mít zakázáno vyplácet dividendy a provádět zpětné odkupy akcií po dobu trvání plus 1 rok poté. Podmínky by měly být příznivé zejména pro hotelnictví, restaurace, retailové prodejce. Diskutovaná podpora aerolinek se rovněž uskuteční jak ve formě dotací, tak ve formě úvěrů, stát zde však navíc bude mít možnost opci na majetkový podíl ve firmách, nemělo by to tedy znamenat podíl automaticky. Velikost podpory je o něco menší, než se přepokládalo, na úrovni 32 mld. USD. Firmy se také musí zavázat, že nebudou minimálně od září propouštět. Samotný Boeing obdrží pomoc ve výši 17 mld. USD. Do zdravotnictví by mělo mířit přes 400 mld. USD, což bude zahrnovat nákupy techniky, rozšiřování kapacity, ochranných pomůcek, ventilátorů, atp. Podpory ve výši 23 mld. USD by se měly dočkat i zemědělci. Každý dospělý občan s ročním příjmem do 75tis. USD, obdrží jednorázovou hotovost 1 200USD a na každé dítě 500 USD. Lidé, jež prokáží zasažení virovou situací, budou mít také možnost odložit splátky hypoték na 2 měsíce. Zákon naopak neobsahuje navrhovanou podporu na nákup ropy do strategických rezerv, ani prostředky na výstavbu čistých zdrojů energie. Takové kroky by mohly být údajně součástí dalších opatření. Evropské futures i asijské trhy dnes prozatím oslabují o 2%, patrně ve smyslu „buy the rumor, sell the news“, dnes budou zveřejněna velmi důležitá americká data o žádostech o podporu v nezaměstnanosti, jež mohou nachýlit trhy oběma směry, očekává se růst na 1,6 milionu, oproti 280 tis. minulý měsíc.

 

Kofola: 4Q19 silný díky HoReCa, žádný návrh na dividendu kvůli COVID-19

Kofola včera večer reportovala 29% r/r skok v EBITDA zisku na 259 mil. Kč (12% nad odhadem trhu) díky růstu tržeb o 5,7% na 1,52 mld. Kč (1% nad odhadem trhu) a díky skokovému nárůstu marží. Tržby rostly hlavně díky rychlému rozjezdu nové značky Kláštorná na Slovensku, růstu tržního podílu v HoReCa (restaurace) segmentu a díky pokračujícímu růstu tržního podílu v Chorvatsku (Radenska, distribuce Pepsi). Také řetězec UGO zrychlil tempo tržeb na dvojciferné hodnoty. Marže se pak zvýšily díky vyššímu podílu ziskového HoReCa segment a díky klesajícím nákladům na PET lahve a sladidla. To bylo částečně tlumeno rychlým růstem nákladů pod úrovní hrubého zisku (mzdy a distribuční náklady) a odpisem pohledávek v Chorvatsku. Upravený čistý zisk vyrost ze 4 mil. Kč na 49 mil. Kč, což bylo mírně pod našimi odhady kvůli FX ztrátám.

Čistý dluh Kofoly se proti třetímu kvartálu mírně snížil na 2,65 mld. Kč a čisté zadlužení kleslo z 2,6x na 2,4x ND/EBITDA. Firma ale také oznámila, že z prodejů polských a ruských aktive ještě dostane 258 mil. Kč hotovosti plus má aktuálně 774 mil. Kč na účtech. To podle našich odhadů bude téměř stačit na kupní cenu za Ondrášovku. Její dokončení by mělo proběhnout ve druhém čtvrtletí, cenu odhadujeme okolo 1,1-1,4 mld. Kč.

Společnost kvůli probíhající karanténě a zavřeným restauracím neposkytla výhled na rok 2020 ani neoznámila návrh na dividendu z loňského roku. Oboje chce oznámit po výsledcích za první čtvrtletí. 

 

ČEZ podal žádost na výstavbu dvou bloků v Dukovanech


ČEZ podal žádost o povolení výstavby dvou jaderných bloků v Dukovanech, každý o kapacitě 1200 MW. Žádost o výstavbu 2 jaderných bloků odráží energetickou strategii ČR a možnost rozhodnutí o výstavbě druhého bloku později. Prozatímní přípravy se týkají výstavby jednoho bloku. Dodavatel by měl být vybrán do konce roku 2022.(HN) Ředitel Beneš tento týden uvedl, že očekává podpis smluv se státem ohledně plánované výstavby do konce června.

 

Komerční banka poskytla detailnější výhled


Komerční banka včera poskytla více podrobností ohledně svého výhledu a nyní očekává, že výnosy budou o 3% nižší než předpokládala, a to za předpokladu, že současná omezení skončí v červnu. CFO Šperl dále uvedl, že každé snížení sazby o 25 bazických bodů ze strany ČNB má v následujícich 12 měsících negativní dopad na čistý úrokový výnos banky zhruba ve výši 200 mil. Kč. Jakmile se současní situace uklidní, tak banka očekává, že přebytečný kapitál vrátí zpět akcionářům. Banka již dříve uvedla, že ji vzrostou rizikové náklady v důsledku dopadu zhoršeného makroekonomického prostředí na rizikový profil úvěrového portfolia, dále kvůli rezervám na odložené úvěry po dobu tří měsíců a také kvůli procyklické rezervě dle IFRS 9.

Nové výhled na výnosy se aktuálně pohybuje kolem 0% až -1% r/r, zatímco loni růst činil 1,2%. Banka se také chtěla zaměřovala na zrychlení růstu úvěrového portfolia z loňských 3,6%, toho však bude obtížné dosáhnout. Zdá se, že banka vyplatí dividendu jakmile to bude možné. Před současnou situací navrhovala 58 Kč na akcii.

 

Erste oznámila odložení valné hromady, odklad rozhodnutí o dividendě.


Erste Group včera oznámila odložení valné hromady na později z původně plánovaného 13. května a také odložila rozhodnutí o výplatě dividendy. Předchozí návrh činil 1,5 eur na akcii.

 

Rekordní aukce státních dluhopisů


Včerejší aukce státních dluhopisů byla rekordní v celkovém objemu 53,4 mld. Kč, sentiment investorů byl podpořen vládním návrhem umožnit ČNB nakupovat státní dluhopisy. Vláda tak již obdržela financování pro více než 1/4 svého plánovaného rozpočtového schodku ve výši 200 miliard Kč. 

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.