Akciové trhy - Denní zpráva 26.2.2019

10:20 | E V | Diskuze

Akviziční snahy

Ilustrativní obrázek
Foto: Ken Teegardin

Zámořským akciím včera nahrálo rozhodnutí Donalda Trumpa odložit další kolo celních tarifů na čínské zboží. Podle amerického prezidenta v jednáních dochází k významnému postupu vpřed. A to i v klíčových, velice složitých otázkách týkajících se například duševního vlastnictví. Žádné nové datum, kdy by automaticky měly začít platit dodatečná cla, prezident nestanovil. S nadšením přijaly zprávu čínské akcie, které optikou indexu Shanghai Composite rostly o více než 5 %.

Výborně si vedly akcie General Electric. Společnost procházející restrukturalizací rozhodla o prodeji své biofarmaceutické divize za 21,4 mld. USD. Kupujícím je Danaher. V půli března GE plánuje také poskytnout investorům svůj výhled na letošní rok.

Akviziční aktivita je v plném proudu také v sektoru těžařů zlata. Barrick Gold hodlá na 7 mld. USD placených ve vlastních akciích získat konkurenční Newmont Mining.

V Evropě se pozornost zase jednou stáčí k brexitu. Labouristi včera naznačili, že by podpořili druhé referendum o vystoupení země ze struktur Evropské unie. A to v případě, že parlament neprosadí jejich opoziční návrh podoby dohody o vystoupení. Premiérka Mayová má mít aktuálně v hlavě plán na prodloužení magického termínu 29. března, kdy má proběhnout odluka.

Snaha o vstup dalšího mobilního operátora roste

Premiér Babiš v Právu napsal, že český stát by měl pomoci zvýšit konkurenci a snížit ceny mobilních služeb aktivní podporou vzniku čtvrtého operátora v nadcházející aukci frekvencí. Babiš by také uvítal úpravy maloobchodních podmínek tak, aby bylo jednodušší změnit operátora. Aukce frekvencí v důležitém pásmu 700 MHz (plus v pásmu 3500 MHz) by měla začít ve druhé polovině letošního roku. ČTÚ by chtěl část spektra vyhradit pro nového operátora s tím, že by ten měl i možnost národního roamingu. Zájem údajně mají kromě mís tního Nordic Telecomu i investoři ze zahraničí. Riziko vstupu dalšího operátora tak roste.

Zdroj:Jan Šumbera, Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.