Akciové trhy - denní zpráva 26.11.2020

10:10 | E V | Diskuze

Makroekonomická data trhy nepřesvědčila.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Po růstu v předchozích dnech zakončily akciové indexy ve Spojených státech včerejší obchodování smíšeně. S&P 500 a Dow Jones sestoupily ze svých historických maxim, když včerejší makroekonomická data zcela nepodpořila pozitivní sentiment předchozích dní. Zatímco předběžné odhady HDP byly v souladu s odhady, tak data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti již druhý týden po sobě vzrostla, když se v obou týdnech očekával pokles. Konkrétně si o podporu požádalo 778 tisíc lidí, zatímco se očekával pokles na 732 tisíc z předchozích 748 tisíc. Celkově tak růst počtu nově nakažených ve Spojených státech spolu s restrikcemi dopadá na trh práce více, než se čekalo. Na druhou stranu lépe dopadla data ohledně objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, když meziměsíčně vzrostla o 1,3% namísto očekávaného 1%. Makroekonomická data trhy nicméně nepřesvědčila a proto byl opět patrný mírný přesun z cyklických sektorů zpět do technologií, když Nasdaq posílil o 0,5%. Dnes si trhy ve Spojených státech dají pauzu, když se nebude obchodovat kvůli dni Díkuvzdání a zítra jen ve zkráceném režimu do 13 hodin. Dnes tak není naplánováno ani zveřejnění výraznějších makroekonomických dat.

Evropské trhy zakončily včerejší den také smíšeně, když porovnávají zprávy o vakcíně s počty nově nakažených a zaváděnými restrikcemi. Obavy mírně převážily a index Stoxx 600 mírně klesl, když například Německo přistoupilo k částečnému lockdownu do 20. prosince s tím, že může dojít k jeho prodloužení až do začátku ledna. Evropské akciové futures nicméně prozatím ukazují k mírnému růstu.

 

Kofola ve 3Q20 se silnými tržbami a maržemi, výhled potvrzen

Kofola včera po uzavření trhu zveřejnila výsledky za třetí čtvrtletí. 3Q20 EBITDA skončila na 557 mil. Kč, tedy +28% r/r, díky silné letní sezóně v Československém regionu, prvnímu konsolidačnímu dopadu Ondrášovky a Korunní (+8% r/r), nižším cenám PET a úspoře nákladů. EBITDA skončila přibližně 6% nad konsenzem a 9% nad našimi odhady díky vyšší než očekávané marži (o 110 b.b.). Tržby byly s 12% meziročním růstem přibližně 1% nad konsenzem a v souladu s našimi odhady. Upravený čistý zisk byl 312 mil. Kč (+39% r/r), přibližně 19% nad konsenzem zejména zásluhou vyšší EBITDA. Zadlužení kleslo z 3,8x na 3,0 čistý dluh/EBITDA (mírně lepší než jsme čekali) také zejména kvůli silné EBITDA. Kofola potvrdila i EBITDA výhled pro letošní rok mezi 0,95 – 1,0 mld. Kč, i když vzhledem k probíhajícím karanténám očekává výsledek spíše na spodní hraně intervalu.

Kofola zveřejnila velmi dobrý růst tržeb v Československém regionu i bez vlivu Ondrášovky a Korunní, když firma ve třetím čtvrtletí de facto těžila z koronavirové pandemie (oficiálně řekla, že dopad koronaviru na její hospodaření byl -15 mil. Kč ve 3Q kvůli UGU a Chorvatsku). Výsledky byly podpořeny lepším mixem a klesajícími náklady na PET (-31% r/r), zatímco úspory na úrovni prodejních a administrativních nákladů nebyly tak výrazně jako ve druhém čtvrtletí. Je těžké odhadnout, zda jsou takové výsledky dlouhodobě udržitelné, ale snížení zadlužení na 3,0x čistý dluh/EBITDA a potvrzený výhled lze považovat za pozitivní. My bychom raději viděli nižší než nedávno schválenou dividendu ve výši 13,5 Kč na akcii, nicméně silné třetí čtvrtletí zlepšilo výrazně rozvahu Kofoly. Čekáme, že na konci roku i přes výplatu dividendy a karantény ve 4Q splní bankovní kovenanty. Postcovidové valuace Kofoly se pak jeví relativně nízké.

 

VIG potvrdila předběžné výsledky za třetí kvartál, výhled kvůli druhé vlně epidemie opatrný

Pojišťovna VIG oznámila výsledky hospodaření za třetí kvartál. Pojišťovna oznámila předběžně hlavní ukazatele již v minulém týdnu, dnešní čísla tedy nejsou překvapením a jsou prakticky v souladu s naším očekáváním.

VIG dosáhla hrubého předepsaného pojistného 2 409 mil. EUR (+0,2% r/r), finanční výsledek činil 124.8 mil. EUR (-38.7% r/r), jež byl hlavním důvodem pro pokles zisku před zdaněním a meziročně klesal jednak z důvodu negativního dopadu tržního vývoje na přecenění investičních aktiv a také dekonsolidace bytových družstev (31 mil. EUR ve 3Q19). Zisk před zdaněním tedy činil 65.1 mil. EUR (-45.3% r/r), čistý zisk 48.6 mil. EUR (-35.6%). Na zisku se nejvíce podílela ČR, Rumunsko a Slovensko. Kombinovaný poměr se meziročně zvýšil na 97,4% kvůli růstu nákladového poměru o 3,1 pb, jež nebyl vykompenzován poklesem škodního poměru o 2,1 pb, jemuž situace ohledně pandemie pomohla.

Vývoj ve středoevropském regionu byl během třetího kvartálu lepší než v západní Evropě, nicméně s druhou vlnou se situace zhoršila, což způsobilo, že dolní hranice celoroční ho výhledu je nižší, než byl na začátku čtvrtého kvartálu. Konferenční hovor k výsledkům je plánován na 15:00 CET.

 

Interview se šéfem ČEZ: Za Rumunsko skoro 1 mld. EUR

Ředitel ČEZ v rozhovoru v ČT včera večer uvedl, že ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř 1 mld. EUR. Rovněž uvedl, že ČEZ je připraven zahájit tendr na výběr dodavatele nového jaderného bloku v Dukovanech do konce roku. Premiér Babiš dříve v týdnu uvedl, že z pohledu státu by mohl být tendr odložen. Vláda se má k jednání o věci sejít v prosinci. (ČT, Reuters).

Prodejní cena rumunských je mírně pod účetní hodnotou (lehce přes 1,0 mld. EUR), ale není to žádný významný rozdíl. Případné odložení jaderného tendru by podle našeho názoru nemělo na valuaci ČEZ vliv, se státní podporou vidíme jaderný projekt pro ČEZ z hlediska ocenění jako neutrální.

 

Krátké zprávy z ČR

ČNB: Na dnešní den je naplánováno jednání bankovní rady, jehož součástí bude i aktualizace Zprávy o finanční stabilitě s informacemi o stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy a případně dalších makroekonomických nástrojů.

Zdroj:Marek Dongres, Bártek Petr, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.