Akciové trhy - denní zpráva 26.1.2021

10:05 | E V | Diskuze

Volatilní vývoj poslal Nasdaq na další rekord.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy prošly v úterý velmi volatilním vývojem, pozitivní náladu na začátku dne po otevření amerických trhů vystřídal prudký propad, aby byl ke konci dne opět korigován růstem. V USA na konci dne nejvíce přidával Nasdaq (+0,7%), jež se intradenně podíval na nové rekordy. Evropské indexy s dřívějším koncem obchodování (17:30) svorně oslabovaly k 1,5%. Prudký propad, jež např. u Nasdaqu činil v jednu chvíli přes 2,5% byl podle informací doprovázen problémy řady brokerských platforem. Ty nejsou podle Reuters v poslední době pro retailové brokery výjimkou v souvislosti s výrazným nárůstem objemů obchodování ze strany retailových klientů v posledním roce, poté co většina platforem snížila poplatky k nule a zvýšeném zájmu o investování do akcií při pandemii COVID-19. Včera byly problémy údajně i vyvolány mimořádnou aktivitou kolem akcií retailového prodejce videoher Gamestop, kde se odehrává tzv. short squeeze a akcie včera intradenně rostly až ke 150%. Akcie Gamestop jsou podle Reuters poslední ukázkou aktivity některých skupin retailových investorů, jež se skrze komunikaci na internetových fórech zaměřují na různé individuální tituly a jsou schopni výrazně ovlivnit cenu těchto akcií.

Volatilní vývoj poslal Nasdaq na další rekord Akciové trhy prošly v úterý velmi volatilním vývojem, pozitivní náladu na začátku dne po otevření amerických trhů vystřídal prudký propad, aby byl ke konci dne opět korigován růstem. V USA na konci dne nejvíce přidával Nasdaq (+0,7%), jež se intradenně podíval na nové rekordy. Evropské indexy s dřívějším koncem obchodování (17:30) svorně oslabovaly k 1,5%. Prudký propad, jež např. u Nasdaqu činil v jednu chvíli přes 2,5% byl podle informací doprovázen problémy řady brokerských platforem. Ty nejsou podle Reuters v poslední době pro retailové brokery výjimkou v souvislosti s výrazným nárůstem objemů obchodování ze strany retailových klientů v posledním roce, poté co většina platforem snížila poplatky k nule a zvýšeném zájmu o investování do akcií při pandemii COVID-19. Včera byly problémy údajně i vyvolány mimořádnou aktivitou kolem akcií retailového prodejce videoher Gamestop, kde se odehrává tzv. short squeeze a akcie včera intradenně rostly až ke 150%. Akcie Gamestop jsou podle Reuters poslední ukázkou aktivity některých skupin retailových investorů, jež se skrze komunikaci na internetových fórech zaměřují na různé individuální tituly a jsou schopni výrazně ovlivnit cenu těchto akcií.

Titulky zpráv také proběhla informace, že vakcína od AstraZeneca má pouze velmi malou účinnost (pod 10%) u lidí nad 60 let, firma ale později tuto informaci vyvracela. EU by měla schvalovat povolení této vakcíny v pátek. Dnes budou očekávány hospodářské výsledky za 4Q20 od firem jako Microsoft, AMD, Johnson&Johnson, Verizon či 3M.

 

Pegas: Začátek hlasování o vytěsnění minoritních akcionářů

Představenstvo společnosti PFNonwowens zveřejnilo návrh rozhodnutí o schválení nuceného přechodu akcií společnosti na hlavního akcionáře za cenu 719,5 Kč na akcii hlasováním per rollam. Hlasování začíná dnes.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.