Akciové trhy - denní zpráva 25.3.2020

09:51 | E V | Diskuze

Skokový růst, vládní pomoc v USA blízko.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy včera silně posilovaly po celém světě, Dow index dokonce údajně zažil nejsilnější růst od roku 1933. Důvodem mohlo být prozatímní „přeprodanost“ trhů, jež doposud velmi prudce klesaly a dále informace o postupném odeznívání virové epidemie v Číně a uvolňování karantény v ohnisku nákazy Wuhanu. K tomu se mohl přidat optimismus ohledně údajně blížícího se schválení masivního stimulačního balíku v USA, s kterým by však trhy víceméně měly již nyní počítat. Ze sněmovny přišel také nový návrh na podporu aerolinkám přes 40 mld. USD, jež by měl obsahovat mimo finanční půjčky i přímé dotace na úhrady mezd zaměstnanců, což poslalo akcie většiny amerických aerolinek přes 20% výše, jelikož obdobný návrh byl dříve odmítnut. Prozatím nejsou informace o tom, že by měl chtít stát za pomoc ve společnostech vlastnický podíl, což by bylo pro akcionáře příznivější. V tomto směru se vyjádřil i ředitel Boeingu, jež prý nechce, aby stát za pomoc získal vlastnický podíl, v tom případě má prý firma dost jiných možností financování. Toto vyjádření je pochopitelné, nicméně Boeing je i díky problémům s letadel 737 MAX v ještě větších problémech než aerolinky a je velkou otázkou, zda se bez státní pomoci obejde. Prezident Trump se vyjádřil, že by chtěl ekonomiku do Velikonoc opět otevřít, což trhy také patrně vnímaly pozitivně, nicméně názory odborníků jsou vůči tomu spíše skeptické, jelikož USA jsou podle vývoje počtu nakažených ještě daleko před kulminací.

Výsledky dnes zveřejní Micron, kde se čeká mírný meziroční růst zisku, důležitější však bude pochopitelně výhled firmy na dopady současné situace. Z ekonomických dat dnes budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, kde se pochopitelně očekává značný propad a v Německu pak IFO index jež by měl také výrazně klesat. Včerejší PMI data ukázala rovněž značný pokles, což se očekávalo, nicméně sentiment ve výrobě v řadě zemí dopadl nakonec lépe, než se očekávalo, možná i to přispělo k včerejšímu výraznému růstu. Evropské futures kontrakty prozatím ukazují na pokračování růstu i dnes a přidávají přes 2%.

 

ČNB bude moci nakupovat státní dluhopisy


Vláda včera schválila novelu zákona o ČNB, jež by jí umožnila nakupovat státní dluhopisy, tedy provádět tzv. kvantitativní uvolňování. Novelu musí nyní schválit Sněmovna.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.